„Dnes ráno bol voči útočníkovi na veľvyslanectvo Azerbajdžanu v Teheráne vykonaný zákon odplaty,“ napísala iránska agentúra, ktorá sa venuje predovšetkým dianiu v oblasti súdnictva.
Poprava sa uskutočnila po tom, čo iránsky prezident Masúd Pezeškiján v apríli navštívil Baku, čo podľa AFP naznačilo určité zlepšenie vzťahov.
V januári 2023 vtrhol ozbrojený muž na azerbajdžanské veľvyslanectvo v Teheráne, kde zastrelil jedného diplomata a zranil dvoch ochrankárov. Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanaání útok odsúdil a uviedol, že motív útočníka bol osobný. Azerbajdžanské ministerstvo zahraničných vecí však tvrdilo, že šlo o dôsledok protiazerbajdžanskej kampane v Iráne. Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev označil útok za teroristický.
Baku následne zavrelo svoje veľvyslanectvo v Teheráne a obe strany si vzájomne vyhostili diplomatov. Iránsko-azerbajdžanské vzťahy sú už roky napäté, najmä pre blízke vzťahy Azerbajdžanu s úhlavným nepriateľom Iránu – Izraelom, píše AFP.
Irán tiež dôrazne vystupuje proti vybudovaniu koridoru Zangezur, ktorý by mal spájať Azerbajdžan s jeho exklávou Nachičevan, nachádzajúcou sa medzi Arménskom a Iránom, avšak majúcou aj veľmi krátku hranicu s Tureckom. Vzniklo by tak okrem iného priame spojenie medzi Tureckom a zvyškom turkického sveta. Koridor by mal viesť cez Arménsko pozdĺž arménsko-iránskej hranice. Azerbajdžan a Turecko vznik koridoru podporujú, hoci Arménsko s ním nesúhlasí.
Azerbajdžan a Irán napriek napätým vzťahom v novembri 2024 a teraz v máji uskutočnili spoločné vojenské cvičenia. Azerbajdžan znovu otvoril svoje veľvyslanectvo v Teheráne minulý rok po tom, čo iránsky súd uložil rozsudok smrti pre útočníka.
Zdroj feed teraz.sk