12.7 C
Bratislava
streda, 21 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Prestrelka neďaleko mexického letoviska Acapulco si vyžiadala 6 obetí

Mexiko 21. mája (TASR) – Šesť obetí a troch zranených si vyžiadala prestrelka medzi ozbrojenými skupinami neďaleko mexického letoviska Acapulco, uviedli v noci na...
HomeZahraničieSvetový dopyt po nerastoch zvyšuje kriminalitu a nestabilitu

Svetový dopyt po nerastoch zvyšuje kriminalitu a nestabilitu

Viedeň 21. mája (TASR) – Rastúci svetový dopyt po nerastoch spôsobený presadzovaním technológií obnoviteľných zdrojov energie zvyšuje riziko kriminality, korupcie a nestability, uvádza štúdia Úradu OSN pre boj proti drogám a kriminalite (UNODC) zverejnená v utorok. TASR informuje podľa správy agentúry DPA.

„Dopyt po nerastoch potrebných na výrobu technológií obnoviteľných zdrojov energie rastie a bude ďalej rásť,“ uvádza správa. Odvoláva sa pritom na odhady Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA), podľa ktorých sa dopyt po kovoch a nerastoch môže do roku 2030 zdvojnásobiť a do roku 2050 strojnásobiť.

Organizované zločinecké skupiny po celom svete sa podľa UNODC „zapájajú do nelegálnych baníckych aktivít“. Niektoré skupiny napríklad v Južnej Amerike vykonávajú „nelegálne baníctvo spolu s ďalšími nelegálnymi aktivitami“, kým iné skupiny napríklad v niektorých častiach Afriky sa na nelegálne baníctvo preorientovali úplne.

„Páchateľov najmä pri zlate zrejme lákajú vysoké zisky a v niektorých prípadoch aj nižšia domnelá rizikovosť nerastnej kriminality v porovnaní s inými druhmi,“ dodáva štúdia. Zdôrazňuje, že prítomnosť organizovaných zločineckých skupín v baníctve „zvyšuje mieru násilia, korupcie a poškodenia životného prostredia a zraniteľné obyvateľstvo vystavuje vykorisťovaniu a porušovaniu ľudských práv“.

Vedúca výskumu v UNODC Angela Meová žiadala „celosvetovo harmonizovanejšie zákony a štandardy“ a lepšie dáta, aby bolo možné „rýchlo spozorovať a nezákonné zneužívanie baníckeho sektora a zasiahnuť proti nemu“.

„Základom zabezpečenia dodávateľských reťazcov kriticky dôležitých nerastov je vyvíjanie patričného úsilia a schopnosť vysledovať ich zdroj,“ uvádza Meová.

Kovy ako meď, kobalt a lítium sú nevyhnutné na výrobu batérií, kým prvky vzácnych zemín tvoria základ výroby trvalých magnetov používaných vo vzdušných turbínach a motoroch elektromobilov, píše DPA.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno