„Výskum v projekte lorAI prinesie pokrok vo vývoji veľkých jazykových modelov pre slovenčinu, zlepšenie overovania faktov a auditu sociálnych sietí či optimalizáciu spotreby energie z udržateľných zdrojov. Projekt zároveň kladie dôraz i na etickú stránku využívania moderných technológií,“ priblížil vedecký riaditeľ KInIT Michal Kompan.
Ide o zatiaľ najväčší európsky projekt v oblasti umelej inteligencie koordinovaný slovenskou inštitúciou. Podporí výskum umelej inteligencie s obmedzenými zdrojmi, čo predstavuje globálnu výzvu dôležitú najmä pre menšie krajiny. Týka sa aplikácií umelej inteligencie, pre ktoré je málo dát, označkovaných dát alebo výpočtovej kapacity. Príkladom je podľa KInIT-u slovenčina, ktorá patrí medzi jazyky s nedostatočným množstvom textových zdrojov pre vývoj kvalitných aplikácií.
„LorAI je pre Kempelenov inštitút novým impulzom na zlepšovanie sa, škálovanie jeho aktivít, prepájanie sektorov, a tiež prilákanie a udržanie talentu na Slovensku. Máme ambíciu vytvoriť aj s pomocou našich zahraničných partnerov v projekte fungujúci model výskumu a transferu poznatkov aj pre ďalšie výskumné organizácie na Slovensku a v strednej Európe,“ uviedla generálna riaditeľka KInIT Mária Bieliková.
Na projekte budú spolupracovať odborníci z nemeckého centra pre výskum umelej inteligencie (DFKI), experti na digitálny obsah z centra ADAPT združujúceho sedem univerzít v Írsku, ako aj výskumný tím z gréckeho inštitútu CERTH. Podporí ho aj firma Eset, ktorá sa zaviazala, že poskytne tri milióny eur. Prepojenie odborníkov v rámci projektu má priniesť na Slovensko know-how zo zahraničia, ako aj možnosť zdieľať osvedčené prístupy a skúsenosti.
Zdroj feed teraz.sk