15.1 C
Bratislava
utorok, 20 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Americké čipové obrubníky poškodzujú svoje vlastné firmy, zdvíhajú čínsky priemysel

Keďže USA pokračujú v sprísnení obmedzení vývozu čipov do Číny, americký čipový gigant NVIDIA bojuje o prispôsobenie vývozu na jeden z jej kľúčových trhov...
HomeNezaradenéAmerické čipové obrubníky poškodzujú svoje vlastné firmy, zdvíhajú čínsky priemysel

Americké čipové obrubníky poškodzujú svoje vlastné firmy, zdvíhajú čínsky priemysel

Keďže USA pokračujú v sprísnení obmedzení vývozu čipov do Číny, americký čipový gigant NVIDIA bojuje o prispôsobenie vývozu na jeden z jej kľúčových trhov opäť v centre pozornosti.

NVIDIA hodnotí, ako osloviť čínsky trh po tom, čo vláda USA stanovila obmedzenie predaja čipu Hopper H20, ale nebude vydávať ďalšiu verziu zo série Hopper, uviedol v sobotu generálny riaditeľ Jensen Huang.
Na otázku, aký je ďalší čip spoločnosti pre Čínu po H20, Huang povedal: „Nie je to násypka, pretože už nie je možné modifikovať Hopper,“ uviedol Huang podľa správy Reuters.
Jeho poznámky podčiarkujú dilemu spoločnosti pri navigácii v zložitom teréne politických tlakov po tom, čo bol čip H20, ktorý bol primárnym čipom NVIDIA, povolené predávať v Číne, bol účinne zablokovaný od trhu po tom, čo americkí úradníci minulý mesiac informovali o tom, že produkt bude vyžadovať exportnú licenciu na základe Reuuters.
Dilema do istej miery podčiarkuje základnú pravdu: úloha Číny ako kritického zdroja príjmov a ekosystémov pre inováciu pre NVIDIA je nenahraditeľná. V posledných rokoch musela spoločnosť NVIDIA údajne niekoľkokrát vylepšiť svoje ponuky čipov na čínsky trh v súlade s stále prísnejšími kontrolami vývozu v USA v oblasti predaja ChIPS Advanced Artificial Intelligence (AI) do Číny.
V posledných dňoch niekoľko zahraničných médií vrátane Reuters, citujúc nemenované zdroje, tiež uviedlo, že NVIDIA hľadá miesto v Šanghaji pre výskum výskumu a vývoja. Vzhľadom na dôsledné úsilie Gigant o vyvážení súladu s americkými predpismi pri splnení požiadaviek čínskeho trhu, posledné kolo amerických obmedzení prekvapivo vyvolalo špekulácie týkajúce sa jeho nasledujúcich krokov. Predá ďalšiu upravenú verziu svojho hopperového čipu do Číny? Vyvinie novú architektúru výlučne pre Čínu?
Tieto otázky zdôrazňujú sebapoškodzujúcu povahu amerických politík. Washington vynútilo globálnym lídrom v technológii, ako je NVIDIA, Washington ubližuje americkým podnikom tým, že ich znevýhodňuje na jednom z najdôležitejších trhov s čipmi.
Pokiaľ ide o NVIDIA, obchádzanie amerických vývozných obmedzení znížením výkonnosti ChIP je iba opatrením na zastavenie, nie udržateľnou stratégiou. Tieto „vylepšené“ čipy sa na čínskom trhu pravdepodobne stanú čoraz nekonkurenčnými, najmä vzhľadom na významnú neistotu týkajúcu sa potenciálnych budúcich vládnych obmedzení USA, ktoré musia zvážiť čínski klienti. V dôsledku toho obmedzenia vlády USA v skutočnosti oslabujú prítomnosť NVIDIA na čínskom trhu a spoločnosť pravdepodobne bude čeliť zintenzívnej konkurencii čínskych spoločností.
Na čínskom trhu zastával Nvidia dominantné postavenie. Napriek tomu, s eskaláciou amerických obmedzení, sa krajina mení. Čínska chuť na AI čipy je na vzostupe a vytvára úrodnú pôdu pre domácich čipov. Čína zvýšila investície do výskumu a vývoja ChIP, čím dosiahla významný pokrok. Zatiaľ čo americké vývozné kontroly môžu predstavovať dočasné prekážky, urýchlia iba čínske hľadanie po autonómnom dodávateľskom reťazci čipov a životaschopnej a kontrolovateľnej alternatívy. V istom zmysle obmedzenia USA tiež podporujú snahu Číny po technologickej sebestačnosti. Zatiaľ čo výrobky čínskych spoločností sa ešte nemusia vyrovnať ponuky NVIDIA, mnohé z nich sú už životaschopnými alternatívami pre mnoho domácich aplikácií.
NVIDIA's Trvalej môže slúžiť ako mikrokozmos dôsledkov politík riadenia vývozu v USA. Irónia je výrazná: zatiaľ čo vláda USA sa zameriava na zadržanie čínskeho technologického sektora, jeho politiky neúmyselne posilňujú samotný ekosystém, ktorý sa snaží zadržať. Zameraním sa aj na to, že obsahuje Čínu, riskuje Washington neustále vytváranie problémov pre americké spoločnosti. Skutočnou obeťou amerických technologických obmedzení preto nemusí byť pokrok v Číne, ale schopnosť amerických firiem viesť v čoraz viac multipolárnom technologickom svete.
Trajektória technologických vzťahov medzi USA a Čínou nie je jednostrannou závislosťou, ale vzájomnou vzájomnou závislosťou. Žiadne množstvo sankcií alebo kontroly vývozu nemôže zmeniť skutočnosť, že technologický pokrok sa darí spolupráci, nie izolácie. Ako ukázala história, pokusy potlačiť inovácie prostredníctvom donucovania vždy zlyhania, ktoré vyvolávajú pokroky. Výnimkou nie je priemysel polovodičov.
Tento článok sa pôvodne objavil na webovej stránke Global Times.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno