„Keď bol prepustený izraelsko-americký vojak Edan Alexander, mysleli sme si, že ten moment otvorí dvere ku koncu tejto tragédie, ale odpoveďou bola násilnejšia vlna útokov,“ vyhlásil premiér na katarskom ekonomickom fóre. Katar je spoločne s Egyptom a Spojenými štátmi sprostredkovateľom medzi Izraelom a Hamasom.
„Toto nezodpovedné a agresívne správanie podkopáva každú potenciálnu snahu pre mier,“ dodal.
Hamas uviedol, že prepustenie Alexandra je súčasťou snáh o dosiahnutie prímerie v Pásme Gazy a opätovné otvorenie humanitárnych priechodov. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu následne vyhlásil, že k prepusteniu rukojemníka pomohol vojenský nátlak, čo však Hamas odmietol.
Ál Sání sa k situácii vyjadril po tom, čo Nentanjahu v pondelok vyhlásil, že Izrael prevezme kontrolu nad celým územím Pásmom Gazy, kde v súčasnosti armáda podniká novú vojenskú operáciu.
Rozhovory o prímerí v Dauhe v uplynulých týždňoch podľa katarského premiéra zatiaľ nikam neviedli, pretože medzi oboma stranami existuje zásadná nezhoda. „Jedna strana hľadá čiastočnú dohodu, ktorá by mohla… viesť ku komplexnej dohode, zatiaľ čo druhá strana hľadá len jednorazovú dohodu… a ukončenie vojny a prepustenie všetkých rukojemníkov,“ povedal. Túto zásadnú „priepasť“ sa podľa neho nepodarilo preklenúť.
V januári vstúpilo do platnosti prímerie v Pásme Gazy, avšak Izrael po takmer dvoch mesiacoch obnovil boje a deklaroval, že útoky budú pokračovať, kým Hamas neprepustí zvyšných rukojemníkov. Snahy o dosiahnutie ďalšieho prímeria dosiaľ zlyhali. O novom kole rokovaní v katarskej Dauhe v sobotu informoval predstaviteľ Hamasu Tahír an-Nunu.
Zdroj feed teraz.sk