13.1 C
Bratislava
štvrtok, 15 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Pred 70 rokmi bola podpísaná Štátna zmluva, Rakúsko získalo suverenitu

Viedeň/Bratislava 15. mája (TASR) - Rakúšania vnímajú Štátnu zmluvu o obnovení nezávislého a demokratického Rakúska ako nový začiatok. Desať rokov po skončení druhej svetovej...
HomeZahraničiePred 70 rokmi bola podpísaná Štátna zmluva, Rakúsko získalo suverenitu

Pred 70 rokmi bola podpísaná Štátna zmluva, Rakúsko získalo suverenitu

Viedeň/Bratislava 15. mája (TASR) – Rakúšania vnímajú Štátnu zmluvu o obnovení nezávislého a demokratického Rakúska ako nový začiatok. Desať rokov po skončení druhej svetovej vojny ňou krajina opätovne získala štátnu suverenitu a nezávislosť. A hoci Rakúsku ešte nepriniesla neutralitu, možno konštatovať, že k nej vydláždila cestu. Od podpísania Štátnej zmluvy uplynie vo štvrtok 15. mája 70 rokov.

Po skončení druhej svetovej vojny okupovali Rakúsko v rokoch 1945 až 1955 víťazné spojenecké vojská. Podobne ako Nemecko bolo rozdelené na americkú, britskú, francúzsku a sovietsku okupačnú zónu a Viedeň spadala pod spoločnú správu. Od januára 1947 rokovali bývalí spojenci protihitlerovskej koalície o tom, v akom medzinárodnoprávnom rámci by sa malo stať Rakúsko po vojne suverénnym štátom.

Podpisu Štátnej zmluvy predchádzali roky rokovaní na základe tzv. Moskovskej deklarácie z 30. októbra 1943. V nej sa Sovietsky zväz, USA a Spojené kráľovstvo dohodli na svojich záväzkoch voči Rakúsku, ktoré bolo prvou obeťou Hitlerovej agresívnej politiky. Početné kolá rozhovorov medzi víťaznými mocnosťami a Rakúskom boli neúspešné najmä kvôli námietkam Sovietskeho zväzu. Jedným z hlavných sporných bodov bol tzv. nemecký majetok. Išlo vlastne o to, ako sa má naložiť s aktívami, ktoré si Spojenci (najmä Sovietsky zväz) nárokovali v Rakúsku ako vojnovú korisť a odškodnenie za vojnové škody.

Pokrok sa podarilo dosiahnuť až po smrti sovietskeho vodcu Josifa Stalina a nástupe Nikitu Chruščova k moci v septembri 1953. Moskva podmieňovala svoj súhlas s obnovením rakúskej suverenity neutralitou krajiny, v ktorej videla záruku vylúčenia anšlusu a tiež toho, že sa nestane členom Severoatlantickej aliancie. V apríli roku 1955 zavítala do Moskvy rakúska delegácia na čele so spolkovým kancelárom Juliusom Raabom.

Výsledkom rokovaní bol podpis Moskovského memoranda 15. apríla 1955. Rakúsko sa v ňom zaviazalo, že po stiahnutí okupačných vojsk vyhlási neutralitu ´podľa švajčiarskeho vzoru´ a súhlasilo s tým, že zaplatí Sovietskemu zväzu odstupné za jeho nároky na bývalý ríšsky majetok. Naopak Sovietsky zväz sa zaviazal, že podpíše Štátnu zmluvu a stiahne svoje vojská z Rakúska najneskôr do 31. decembra 1955.

Štátnu zmluvu 15. mája 1955 na zámku Belveder vo Viedni podpísali ministri zahraničných vecí Spojených štátov, Sovietskeho zväzu, Francúzska, Spojeného kráľovstva a Rakúska. „Rakúsko je slobodné!“ vyhlásil spontánne vzápätí po podpísaní dokumentu rakúsky minister zahraničí Leopold Figl.

Preambula Štátnej zmluvy, podobne ako Moskovská deklarácia z roku 1943, pôvodne obsahovala aj zmienku o spoluzodpovednosti Rakúska za druhú svetovú vojnu a národný socializmus. Tesne pred podpísaním dokumentu sa šéfovi rakúskej diplomacie Figlovi podarilo presvedčiť víťazné mocnosti, aby túto pasáž vynechali.

Hneď v prvom článku zmluvy sa konštatuje, že Rakúsko sa obnovuje ako „suverénny, nezávislý a demokratický štát“ a Spojenci sa zaviazali, že budú rešpektovať jeho nezávislosť a územnú celistvosť. V súlade s literou dokumentu mali vojská víťazných veľmocí do 90 dní opustiť krajinu a Rakúsku sa zakazovalo podniknúť kroky, ktoré by viedli k „jeho politickému alebo ekonomickému zjednoteniu s Nemeckom“. Zmluva nadobudla účinnosť 27. júla 1955 a zahrňovala aj zásadu rakúskej neutrality.

Samotná neutralita ale nebola jej súčasťou a spolkový zákon o neutralite prijal rakúsky parlament 26. októbra 1955. Deň pred tým opustili krajinu okupačné jednotky a od roku 1965 je tento deň v Rakúsku štátny sviatok.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno