CHCEMESLOBODU.SK, 14.05.2025
Míľnik pre pravdu
Dňa 14. mája 2025 vydal Súdny dvor Európskej únie (EÚ) v Luxemburgu rozsudok, ktorý otriasol chodbami Európskej komisie: Ursula von der Leyenová, predsedníčka komisie, musí zverejniť SMS správy, ktoré si počas pandémie koronavírusu vymieňala s generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. Tento rozsudok, ktorý iniciovala žaloba denníka New York Times, predstavuje zlomový bod v takzvanom škandále „Pfizergate“ – a dáva nádej miliónom občanov EÚ, ktorí už roky žiadajú odpovede na netransparentné machinácie za megalomanskou zmluvou o vakcínach.
Súd vyhlásil odmietnutie Európskej komisie sprístupniť správy za neplatné. Tvrdenie von der Leyenovej, že SMS správy nie sú archivované alebo ich nie je možné nájsť, bolo označené za „neprijateľné“. Sudcovia zdôraznili, že komisia dostatočne nevysvetlila, ako správy hľadala, ani či boli vymazané – a ak áno, prečo. Toto rozhodnutie je jasným signálom: utajovanie nemá v demokracii miesto, najmä ak ide o verejné financie vo výške odhadom 35 miliárd eur, ktoré boli použité na 1,8 miliardy dávok vakcín od BioNTech/Pfizer.
Tieň nad dôveryhodnosťou von der Leyenovej
Aféra okolo SMS s Pfizerom nie je ojedinelým prípadom. Už ako nemecká ministerka obrany čelila von der Leyenová kritike, keď boli v súvislosti s kauzou poradcov vymazané dáta z jej telefónu. Vtedy, rovnako ako dnes, znela otázka: Čo skrýva? Kritici jej vyčítajú, že svojím „takmer kráľovským“ štýlom vedenia podkopáva transparentnosť a zodpovednosť. Aktuálny škandál tento dojem len posilňuje. Počas pandémie koronavírusu, ktorá otriasla Európou, mala von der Leyenová údajne osobne prostredníctvom SMS a telefonátov dohodnúť megazmluvu s Pfizerom – bez zapojenia spoločného negociačného tímu EÚ, ako kritizoval Európsky dvor audítorov.
Obvinenia sú vážne: Umožnila von der Leyenová svojimi tajnými rokovaniami Pfizeru vytvoriť akýsi monopol a umelo zvýšiť cenu vakcín? Boli verejné financie premrhané, zatiaľ čo milióny dávok boli nevyužité a zničené? A prečo sa komisia tak tvrdošijne bráni objasneniu? Žaloba belgického lobistu Frédérica Baldana pred súdom v Liège, ktorá obvinila von der Leyenovú z korupcie a ničenia verejných dokumentov, spolu s vyšetrovaním Európskej prokuratúry (EPPO) zvyšujú tlak.
Nádej na spravodlivosť
Pre mnohých občanov EÚ, ktorí skepticky sledovali politiku počas pandémie, je tento rozsudok lúčom nádeje. Ukazuje, že ani najmocnejší nie sú nad zákonom. „Transparentnosť je kľúčová v boji proti nedôvere voči verejným inštitúciám,“ zdôraznila poslankyňa Zelených Kim van Sparrentak. Jej stranícky kolega Daniel Freund zašiel ešte ďalej a požadoval dôsledky, vrátane odobratia služobného telefónu von der Leyenovej, ak bude naďalej odmietať transparentnosť.
Rozhodnutie môže mať ďalekosiahle následky. Nielenže kladie otázku, ktorá komunikácia sa považuje za „oficiálny dokument“, ale núti Európsku komisiu prehodnotiť svoje laxné postupy pri archivácii. SMS a správy cez messengery nesmú byť medzerou pre utajovanie, ako kriticky poznamenal novinár Alexander Fanta.
Prvý krok – no cesta je dlhá
Rozsudok ešte nie je právoplatný a Európska komisia už zvažuje ďalšie kroky. No odkaz je jasný: Občania majú právo nahliadnuť do rozhodnutí, ktoré ovplyvňujú ich životy a verejné financie. Pre všetkých, ktorí roky bojujú za vyvodenie zodpovednosti za politiku počas pandémie, je toto čiastkové víťazstvo. Nádej pretrváva, že Ursula von der Leyenová – a s ňou celá Európska komisia – bude konečne braná na zodpovednosť. Nielen za „Pfizergate“, ale aj za prístup k vedeniu, ktorý príliš často odsúva transparentnosť a demokraciu na vedľajšiu koľaj.
Zostáva otázne, či SMS správy vôbec ešte existujú, alebo či, podobne ako mnohé v kariére von der Leyenovej, záhadne „zmizli“. Jedno je však isté: Oči verejnosti sú upreté na Brusel a tlak rastie. Nech je tento rozsudok prvým krokom k odhaleniu pravdy – a k spravodlivosti pre občanov Európy.
Zdroj feed chcemeslobodu.sk