„Realitný trh v Bratislave ťažil v poslednom období najviac z poklesu úrokových sadzieb, ktoré výrazne napomohli k oživeniu dopytu – aj tým, že sa priemerná úroková sadzba novoposkytnutých hypoték dostala pod 4 % (hoci stále patrí medzi najvyššie v krajinách eurozóny),“ uviedol hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.
Ceny starších bytov v Bratislave vzrástli medziročne o 9,18 %, čím po dva a pol roku prepísali pôvodné maximum z konca tretieho kvartálu roka 2022. Cenový rast bol citeľný vo všetkých bratislavských okresoch. Z pohľadu technického stavu nehnuteľností rástli najmä ceny kompletne zrekonštruovaných bytov a novostavieb, zatiaľ čo ceny čiastočne zrekonštruovaných bytov a bytov v pôvodnom stave prevažne stagnovali.
Priemerná absolútna cena vzrástla medziročne o 9,3 % a dostala sa tak na úroveň 248.680,22 eura. Zvýšenie cien bytov súviselo najmä s rastom cien za meter štvorcový, avšak celkový rast cien bol zmiernený tým, že sa v ponuke objavovali menšie byty – ich priemerná výmera totiž klesla medzikvartálne o 2,3 % na 64,92 m2.
Nájomné v Bratislave začiatkom roka stagnovalo, čo môže súvisieť s výrazne silnejším záujmom o kúpu bytu, či už v novostavbe alebo na sekundárnom trhu. Priemerná jednotková cena nájomného aj s energiami tak zostala na úrovni 17 eur/m2. Medziročne to však stále predstavovalo rast o 7,5 %. Za posledné tri roky vzrástlo priemerné nájomné už o 34 %.
Ceny bytov aj nájomného v Bratislave by mohli podľa Bruchánika rásť aj na ďalej, a to tempom približne 5 % ročne.
Zdroj feed teraz.sk