Wadephul, ktorý sa svojho úradu ujal tento týždeň, uviedol, že Nemecko je zodpovedné za to, aby „pamätalo na obete“, aby „ctilo preživších“ a poučilo sa zo zločinov holokaustu.
Šéf nemeckej diplomacie si šesť miliónov židovských obetí nacistického režimu v Nemecku následne pripomenul položením venca v Sieni spomienok pamätníka Jad Va-šem, píše DPA.
„So zdesením a hanbou tu stojím ako nemecký minister zahraničných vecí,“ povedal Wadephul.
„Toto miesto nám, Nemcom, znova a znova pripomína, že monštruóznosť holokaustu bola nariadená v Nemecku, plánovaná Nemcami a vykonaná Nemcami,“ dodal.
Wadephul pricestoval v sobotu do Izraela v rámci svojej prvej zahraničnej návštevy na poste šéfa diplomacie. Stretol sa s príbuznými rukojemníkov, ktorých v Pásme Gazy stále zadržiava palestínske militantné hnutie Hamas.
Po návšteve pamätníka holokaustu má Wadephul naplánované rokovanie s izraelským ministrom zahraničných vecí Gideonom Saarom a premiérom Benjaminom Netanjahuom.
Šéf nemeckej diplomacie ešte krátko pred svojím odletom do Izraela vyzval na urýchlené rokovania o prímerí medzi Izraelom a Hamasom vzhľadom na katastrofickú situáciu v Pásme Gazy.
„Humanitárna situácia v Pásme Gazy sa teraz stala neznesiteľnou,“ poznamenal Wadephul. „Preto sú seriózne rokovania o prímerí, zamerané na prepustenie všetkých rukojemníkov a zabezpečenie pomoci ľuďom v Gaze, naliehavo potrebné,“ dodal.
Wadephul tiež zopakoval podporu Berlína pre dvojštátne riešenie konfliktu. „Predstava dvojštátneho riešenia, v ktorom palestínsky štát existuje v mierovom spolunažívaní po boku Izraela – nech sa to zdá akokoľvek vzdialené – zostáva najlepšou šancou na mier a bezpečnosť pre Izrael i jeho susedov,“ povedal.
Dvojštátne riešenie odmietajú ako hnutie Hamas, tak aj Benjamin Netanjahu, pripomína DPA.
Zdroj feed teraz.sk