Slovenská republika je podľa Fica pripravená naďalej udržiavať a obnovovať pamätníky a vojenské cintoríny Červenej armády na svojom území. Slovensko chce „budovať mosty spolupráce, nie deliace línie“, uviedol a dodal, že Slovenská republika „si zachováva suverénnu zahraničnú politiku aj v rámci členstva v EÚ a NATO“.
Predmetom rokovaní bola aj energetická bezpečnosť. Fico označil návrh Európskej komisie na úplné zastavenie dodávok ropy, plynu a jadrového paliva z Ruska za „ekonomicky neudržateľný a škodlivý pre Európu“. Uviedol, že v prípade slovenských jadrových elektrární je pokračovanie spolupráce s ruskými dodávateľmi nevyhnutné pre ich bezpečnú a stabilnú prevádzku.
Fico deklaroval, že ak sa bude o príslušnej legislatíve rozhodovať jednomyseľne, Slovenská republika tieto návrhy vetuje. V prípade rozhodovania kvalifikovanou väčšinou však konštatoval, že malé štáty môžu byť prehlasované veľkými členmi Únie.
Súčasťou rokovania bola aj diskusia o vojne na Ukrajine. Fico zopakoval, že Slovenská republika neverí vo vojenské riešenie konfliktu a podporuje všetky mierové iniciatívy – bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádzajú. S Putinom absolvoval aj samostatné stretnutie v užšom formáte (tte–tte), počas ktorého boli preberané aj aktuálne prognózy vývoja konfliktu.
Zdroj feed teraz.sk