Šéf Kremľa Vladimir Putin, čínsky prezident Si Ťin-pching, slovenský premiér Robert Fico a viac než dve desiatky ďalších zahraničných lídrov sledovali, ako cez rozľahlé námestie prechádzajú vozidlá s dronmi a ďalšou vojenskou technikou. Komentátor štátnej televízie uviedol, že predvádzané drony boli vo veľkej miere a efektívne využívané aj na Ukrajine.
Na prehliadke pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne boli predstavené aj drony Lancet, Geraň-2, Orlan-10 a Orlan-30. Reuters objasňuje, že drony Orlan sa využívajú na prieskumné misie a výber cieľov. ZALA Lancet je typom dronu nazývaným ‚vyčkávacia munícia‘, používa sa na útoky aj prieskum. Tento typ dronov počas vojny na Ukrajine zničil množstvo ukrajinského vojenského vybavenia, vrátane tankov a vojenského lietadla.
Geraň-2 je ruský samovražedný alebo kamikadze dron, ktorého dizajn pochádza z Iránu, kde bola vyrobená jeho predchádzajúca verzia. Ruské sily ich počas vojny využili na útoky proti ukrajinskej energetickej infraštruktúre. Kyjev tiež obvinil Moskvu, že ich používa aj na útoky na obytné budovy. Rusko však popiera, že by zámerne útočilo na civilistov.
Ruská armáda predviedla aj tanky, obrnené transportéry a prieskumné vozidlá, húfnice, systémy protivzdušnej obrany S-400 a odpaľovacie zariadenia strategického raketového systému Jars. Vojenská prehliadka sa skončila preletom stíhačiek, ktoré nad Červeným námestím vytvorili trikolóru.
Putin vo svojom príhovore pred prehliadkou prirovnal boj Sovietskeho zväzu proti nacistom k vojne, ktorú Rusko pred viac ako tromi rokmi rozpútalo proti susednej Ukrajine, hoci Kremeľ túto vojnu naďalej označuje len ako „špeciálnu vojenskú operáciu“, píše DPA. Šéf Kremľa tiež vyhlásil, že účastníkov tejto „špeciálnej vojenskej operácie podporuje celá krajina, spoločnosť i národ“.
Zdroj feed teraz.sk