9.8 C
Bratislava
štvrtok, 8 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Litovský parlament schválil odstúpenie od dohovoru o zákaze mín

Vilnius 8. mája (TASR) - Poslanci litovského parlamentu vo štvrtok odhlasovali odstúpenie od takzvaného Ottawského dohovoru o zákaze protipechotných mín. Pobaltský štát a člen...
HomeZahraničieLitovský parlament schválil odstúpenie od dohovoru o zákaze mín

Litovský parlament schválil odstúpenie od dohovoru o zákaze mín

Vilnius 8. mája (TASR) – Poslanci litovského parlamentu vo štvrtok odhlasovali odstúpenie od takzvaného Ottawského dohovoru o zákaze protipechotných mín. Pobaltský štát a člen NATO sa podľa AFP usiluje posilniť svoju obranu v reakcii na ruskú vojnu na Ukrajine, píše TASR.

„Je to oficiálne: Litva vystupuje z Ottawského dohovoru, čo dnes schválil parlament. Vystúpenie nadobudne účinnosť o šesť mesiacov,“ oznámilo ministerstvo obrany na sieti X.

Za odstúpenie od dohovoru hlasovalo 107 poslancov, proti nehlasoval nik a traja zákonodarcovia hlasovali proti.

Agentúra Reuters informuje, že Litva, Lotyšsko, Estónsko, Poľsko a Fínsko – všetko členské štáty EÚ a NATO susediace s Ruskom – uviedli, že plánujú vystúpiť z medzinárodnej dohody kvôli vojenskej hrozbe zo strany svojho oveľa väčšieho suseda.

Po vystúpení z dohody budú tieto krajiny môcť zhromažďovať a klásť míny šesť mesiacov po informovaní ostatných členov dohody a Organizácie Spojených národov (OSN) o svojom rozhodnutí. Žiadna z týchto piatich krajín tak ešte neurobila, píše Reuters.

Lotyšsko odstúpenie od tohto dohovoru odhlasovalo v apríli. Zámer odstúpiť od dohovoru začiatkom apríla oznámilo aj Fínsko.

Dohovor o zákaze použitia, skladovania, výroby a transferov protipechotných mín a o ich zničení z roku 1997 – takzvaný Ottawský dohovor – ratifikovalo alebo k nemu pristúpilo viac ako 160 krajín vrátane Ukrajiny, nie však Spojených štátov či Ruska. Takéto míny sú určené na zakopanie či ukrytie na zemi, pričom často mrzačia obete, ktoré nezomrú okamžite. Ich použitie odsudzujú ľudskoprávne skupiny. Rusko nie je členom Ottawského dohovoru a tieto míny použilo v prebiehajúcej vojne na Ukrajine, píše Reuters.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno