HRW vo svojej správe s názvom „Od zlého k horšiemu“ poukázala na zastrašovanie a obťažovanie novinárov, povzbudzovanie k autocenzúre a na rastúcu kontrolu médií v Grécku. V správe založenej na 26 rozhovoroch s novinármi a expertmi, ľudskoprávna organizácia tvrdí, že novinári sa rôznymi spôsobmi stali „terčmi“. Ide napríklad o online obťažovanie, ktoré je podľa organizácie „často organizované alebo podporované“ provládnymi aktérmi.
„Rozsiahle a úmyselné obmedzovania proti novinárom v Grécku vytvárajú prostredie, kde je kritické spravodajstvo potláčané a autocenzúra sa stáva normou,“ uviedol vo vyhlásení Hugh Williamson, riaditeľ HWR pre Európu a Strednú Áziu.
Ľudskoprávna skupina vyzvala Európsku komisiu na silnejšie kroky, pričom uviedla, že je potrebné situáciu pozorne sledovať a zabezpečiť, aby došlo „k skutočnému pokroku v oblasti slobody médií v Grécku, a aby boli zachované základné demokratické hodnoty“.
Ďalšou veľkou obavou v Grécku je podľa HRW zneužívanie právneho systému proti novinárom, predovšetkým prostredníctvom strategických žalôb, známych ako SLAPP. Vládnuca strana Nová demokracia (ND) tiež využívala štátne reklamné fondy na podporu pro-vládnych médií, tvrdí organizácia.
AFP pripomína, že organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) zaradila Grécko na 89. miesto zo 180 krajín v globálnom indexe slobody tlače za rok 2025. Grécko sa medzi 27 členskými štátmi EÚ umiestnilo na poslednom mieste už štvrtý rok po sebe.
Európsky parlament minulý rok prijal rezolúciu, v ktorej vyjadril „vážne obavy zo zhoršovania právneho štátu a slobody médií v Grécku“. Grécka vláda tieto obvinenia odmietla, označila ich za „prehnané“ a uviedla, že im chýbali konkrétne dôkazy.
Zdroj feed teraz.sk