8.1 C
Bratislava
utorok, 6 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Firmy pri žiadostiach o granty chybujú, platia za to neúspechom

Bratislava 6. mája (TASR) - Precízna príprava a kontrola dokumentácie sú podľa odborníkov dva kľúčové faktory, ktoré rozhodujú o tom, či grantová žiadosť firmy...
HomeEkonomikaFirmy pri žiadostiach o granty chybujú, platia za to neúspechom

Firmy pri žiadostiach o granty chybujú, platia za to neúspechom

Bratislava 6. mája (TASR) – Precízna príprava a kontrola dokumentácie sú podľa odborníkov dva kľúčové faktory, ktoré rozhodujú o tom, či grantová žiadosť firmy uspeje alebo nie. Najčastejšími chybami pri predkladaní projektov sú napríklad chýbajúca dokumentácia, nerealistické alebo nedostatočne jasné ciele či nesprávne výpočty, upozornil Juraj Zelinka z portálu GrantExpert.

„Aj keď je žiadosť v podstate urobená správne, stretávame sa s tým, že mnohé chyby sú spôsobené nedostatočnou kontrolou alebo časovým stresom pri príprave žiadosti. Dobrá správa je, že sa im dá predísť, ale treba vedieť, na čo si dať pozor, a mať na prácu dostatok času,“ uviedol Zelinka.

Jedným z najbežnejších nedostatkov grantových žiadostí sú administratívne chyby. „Často vidíme, že žiadatelia nedbajú na formálne náležitosti podpisov alebo prešvihnú povinné termíny,“ pokračuje Zelinka. Chybou býva aj nesprávne formátovanie súborov – miesto požadovaného PDF formátu je predložený Word dokument alebo fotografia.

Každá grantová výzva obsahuje presný zoznam požadovaných dokumentov. Ich absencia alebo neaktuálnosť môžu byť dôvodom dožiadania alebo v krajnom prípade aj zamietnutia žiadosti. Žiadatelia podľa odborníka podceňujú význam príloh, ako sú rôzne potvrdenia, účtovné výkazy či podrobné popisy aktivít. „Stačí jediný chýbajúci dokument a žiadosť môže byť neplatná,“ dodal Zelinka.

Achillovou pätou v projektoch býva okrem cieľa aj silná a presvedčivá argumentácia o potrebe projektu. Ak zo žiadosti nie je dostatočne jasné, aký problém projekt rieši, akým spôsobom a čo to prinesie v širších súvislostiach, hodnotitelia budú pochybovať o jeho relevantnosti a projekt môže získať v odbornom hodnotení nedostatočný počet bodov.

Tiež platí, že nerealistický alebo nesprávne vypočítaný rozpočet býva signálom, že žiadateľ nepochopil ekonomickú stránku projektu. Medzi časté chyby patrí nadhodnotenie alebo podhodnotenie položiek, nesprávne zaokrúhľovanie či nedostatočné zdôvodnenie výdavkov.

Aj nedodržanie termínov na podanie žiadosti je chybou, za ktorú sa draho platí. Optimálne je podľa Zelinku mať pripravený harmonogram a rezervu na kontrolu dokumentov. Šance na úspech, naopak, zvyšuje spolupráca alebo aspoň konzultácia s odborníkmi a ľuďmi so skúsenosťami s podávaním grantov a aj ich získaním.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno