Plaváková pripomenula, že viac ako 19.000 ukrajinských detí bolo podľa úradov deportovaných na územie Ruska alebo ich osud nie je známy. Skutočný počet zmiznutých detí je však podľa Plavákovej oveľa vyšší. „Je veľmi smutné, že slovenská vláda pod vedením Roberta Fica sa nepridala ani do medzinárodnej koalície pre navrátenie ukrajinských detí, ktorá bola oficiálne spustená pred vyše rokom. Apelujeme na premiéra Roberta Fica, aby túto medzinárodnú hanbu napravil,“ uviedla Plaváková.
Poslankyne navštívili obec Jahidne, kde ruské jednotky držali mesiac v podzemí základnej školy vyše 300 obyvateľov. „Keď preživší opisovali, ako s nimi Rusi zaobchádzali, všetci v miestnosti sme plakali,“ povedala Jurík, ktorá bola na Ukrajine tento rok už tretíkrát.
Podľa Kleinert Rusi v Černihive okrem iného zničili 109 budov kultúrnej infraštruktúry. Poslankyne mali podľa vlastných slov možnosť vidieť, ako za tri roky vojny Ukrajinci zrekonštruovali napriek pokračujúcim útokom väčšinu infraštruktúry vrátane 38 mostov, mnohých základných škôl, domov či zdravotníckych zariadení.
„Napriek vojne a strašným príbehom, ktoré s nami Ukrajinci a Ukrajinky zdieľali, sú už teraz v mnohom pred nami. Majú cenné, dôležité skúsenosti a nadobudnuté znalosti, ktoré vedia a chcú zdieľať aj so zahraničnými partnermi. Ide o inovácie, IT systémy, medicínske postupy, sociálne programy, ale aj skutočne inkluzívne prístupy na podporu kultúry, umenia a ochrany kultúrneho dedičstva,“ uzavrela Kleinert.
Zdroj feed teraz.sk