12 C
Bratislava
pondelok, 5 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Partnerské vzťahy sú najviac formatívnymi skúsenosťami

Bratislava 5. mája (TASR) - Partnerské a intímne vzťahy sú najviac formatívnymi skúsenosťami u dospelých ľudí. Sú príležitosťou pre rozvoj viacerých zručností. Vyplýva to...
HomeSlovenskoPartnerské vzťahy sú najviac formatívnymi skúsenosťami

Partnerské vzťahy sú najviac formatívnymi skúsenosťami

Bratislava 5. mája (TASR) – Partnerské a intímne vzťahy sú najviac formatívnymi skúsenosťami u dospelých ľudí. Sú príležitosťou pre rozvoj viacerých zručností. Vyplýva to z výskumu Slovenskej akadémie vied (SAV) a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

„Z výskumov SAV a zahraničných tímov vyplýva, že vďaka romantickým vzťahom sa stávame nielen lepšími ľuďmi, ale aj lepšími partnerkami a partnermi. Háčik je ale v tom, že schopnosť odnášať si zo vzťahov pozitívny efekt nie je u každého rovnaká,“ uviedla vedúca projektu a výskumníčka Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV Nikola Kallová.

Participanti jej výskumov za posledných päť rokov spomínali romantické zážitky ako tie, ktoré ich najviac zmenili či z ktorých sa najviac naučili. Podľa výskumu existujú tri základné typy učenia zo vzťahov. Prvým je rozvoj v oblasti osobnej identity. Jednotlivci sa učia zodpovedať si otázky ako „kto som“ alebo „kým chcem byť“, priblížili vedci. Takisto sa vo svojich očiach stávajú lepším človekom a učia sa rozoznávať svoje slabé stránky. „K tomuto typu rozvoja môže dochádzať po bolestivom zážitku spojenom s rozchodom,“ dodali s tým, že v takých chvíľach sa jednotlivci nanovo definujú, spoznávajú a znovu nadobúdajú sebaúctu.

„Druhým typom učenia zo vzťahov je tréning vzťahových zručností. Často k nemu dochádza snahou o udržiavanie existujúceho vzťahu. Ide o schopnosť ‚byť vo vzťahu‘ a ‚byť dobrým partnerom‘. Spadá sem zdokonaľovanie schopnosti komunikovať či počúvať, ale napríklad aj riešiť konflikty efektívne,“ skonštatovala Kallová.

Poslednou skupinou pozitívnych zmien sú lepšie partnerské rozhodnutia. Patrí sem schopnosť nastaviť si vo vzťahoch hranice a brániť sa voči netolerovateľnému správaniu. Stáva sa tak napríklad ponaučením sa z negatívnych partnerských skúseností, vysvetľujú výskumníci. Pokračujú, že podobne môžu ľudia získať presnejšiu predstavu o varovných signáloch a neželanom type partnerstva. Naučiť sa možno aj správne načasovať začiatok nového vzťahu a lepšie sa naň pripraviť.

„Náš nový výskum s 1300 Slovenkami a Slovákmi teraz preukázal, že medzi učením sa zo vzťahov a celkovým sklonom k zmene existuje silný vzťah,“ povedala Kallová. Pozitívnemu efektu zo vzťahov sa podľa nej viac tešia ľudia, ktorí majú pozitívnu orientáciu k zmene celkovo, teda flexibilní jednotlivci. Jednotlivci, ktorí sú menej flexibilní, sa zo svojich vzťahov učia menej, tvrdí.

Partnerské vzťahy sú pre dospievajúcich a dospelých ľudí najvyššou psychologickou potrebou, a preto sú najväčším motivátorom pozitívnej zmeny, poznamenali vedci. Z výskumu SAV je teraz zrejmé, že mať vzťah na takýto rozvoj zo vzťahu nestačí. Dôležitou zložkou učenia sa zo vzťahov je schopnosť využiť formatívny aspekt vzťahu vo svoj prospech, a teda byť voči zmene celkovo pozitívne nastavený.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno