Cieľom skúšky bolo podľa vyhlásenia pakistanskej armády zabezpečiť operačnú pripravenosť jednotiek a overiť technické parametre rakety – vrátane jej pokročilého navigačného systému a zvýšenej presnosti. Podobný test strely zem-zem s doletom 450 kilometrov vykonal Pakistan aj v sobotu. Ani pri jednom sa nezmienil o mieste, kde sa test uskutočnil.
Pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf vyjadril spokojnosť s „plnou pripravenosťou armády na obranu krajiny“. „Úspešný cvičný odpal jasne ukazuje, že obrana Pakistanu je v silných rukách,“ uviedol vo vyhlásení.
Napätie medzi týmito jadrovými mocnosťami výrazne stúplo po aprílovom útoku v Pahalgáme, v časti Kašmíru spravovanom Indiou. Tá tvrdí, že za útokom stojí Pakistan. Islamabad však akúkoľvek účasť na útoku poprel a vyzval na jeho nezávislé vyšetrenie.
Obe krajiny následne zaviedli proti sebe viaceré opatrenia. Po tom, čo India pozastavila platnosť zmluvy z roku 1960, ktorá upravuje spoločné využívanie vody z rieky Indus a jej prítokov, uzavrel Pakistan svoj vzdušný priestor pre indické letecké spoločnosti, pozastavil vzájomný obchod a zrušil osobitné víza pre Indov.
India takisto uzavrela svoj vzdušný priestor pre pakistanské aerolínie. Indickí a pakistanskí vojaci sa po nociach už viac než týždeň navzájom ostreľujú pozdĺž militarizovanej hranice v Kašmíre.
Napriek tomu, že pakistanský vzdušný priestor môžu využívať medzinárodné letecké spoločnosti, podľa agentúry Reuters sa mu vyhýbajú viacerí veľkí dopravcovia vrátane Air France, Lufthansa, Emirates a British Airways.
Zdroj feed teraz.sk