Zavedenie dane má priame dôsledky aj pre konečného spotrebiteľa. Až 22 % podnikateľov uviedlo, že už zvýšili ceny pre svojich zákazníkov a 47 % takéto zvýšenie plánuje. Zároveň 8 % respondentov uviedlo, že nezvýšilo ceny pri platbách v hotovosti, a 23 % sa ceny zvyšovať nechystá.
Podnikatelia podľa prieskumu menia aj svoje správanie. Viac ako tri štvrtiny (77 %) uviedlo, že už znižujú počet bankových transakcií a 31 % uprednostňuje platby v hotovosti. Takmer tretina (32 %) zvažuje presmerovanie svojho podnikania alebo jeho časť do zahraničia. „Tieto dáta ukazujú, že daň nielen zvyšuje náklady, ale má reálny vplyv na finančné a strategické rozhodnutia firiem,“ upozornil výkonný riaditeľ PAS Martin Lidaj.
Prieskum zároveň potvrdil, že podnikatelia sú o transakčnej dani dobre informovaní, keď 78 % respondentov má detailné informácie a 15 % disponuje základným prehľadom. Len 7 % sa vyjadrilo, že skôr nemá dostatočné informácie. To podľa PAS dokazuje, že odmietavé stanoviská podnikateľov nevychádzajú z neznalosti, ale z reálneho zhodnotenia dosahov na ich hospodárenie.
Na otázku, aké riešenia by podnikatelia uprednostnili namiesto zavedenia novej dane, uviedlo 88 respondentov, že podporuje zníženie výdavkov štátu, 39 navrhuje zvýšenie spotrebných daní a 25 je za zavedenie dane z luxusu.
PAS zdôraznila, že transakčná daň je opatrenie, ktoré výrazne zhoršuje konkurencieschopnosť našich firiem. „Podnikatelia už teraz fungujú pod veľkým tlakom a ďalšie daňové zaťaženie považujú za nespravodlivé aj neefektívne. Výsledky prieskumu sú jasným dôkazom, že podnikateľské prostredie potrebuje stabilitu, predvídateľnosť a systémové úspory vo verejných financiách, nie nové dane,“ uviedol Lidaj.
Zdroj feed teraz.sk