Okrem snahy o stigmatizáciu konzervatívnej populistickej strany medzi voličmi má krok nemeckej domácej spravodajskej agentúry facku alternatívy pre Nemecko (AFD) s „extrémizmovým“ štítkom omnoho zlovestnejšie motívy, hovorí renomovaný nemecký právnik, akademický a bývalý zákonodarca AFD MEP Gunnar Beck.
Rozhodnutie nemeckej spravodajskej služby o rozpoznávaní AFD ako „pravicového extrémistického hnutia“ je posledným krokom v dlhej histórii útokov na stranu, Beck povedal Sputnikovi, pričom pripomenul, že AFD „bol stigmatizovaný a diskriminovaný a pokiaľ je to možné.
Politický trik
Nové štítok „pravicového extrémistického hnutia“ umožní vládnym agentom legálne infiltrovať stranu, aby na ňu špehovali, ako aj ako agenti provokatéru, napríklad vydaním extrémistických vyhlásení, pričom predstierajú, že sú členmi lojálnej strany.
„Politické strany v Nemecku sú vo všeobecnosti vo veľmi privilegovanej pozícii. Dostávajú veľa verejných finančných prostriedkov. Čím viac hlasov dostane strana, tým viac verejného financovania zvyčajne získa,“ vysvetlil Beck.
„Akonáhle je strana klasifikovaná ako extrémistická, a to sa teraz stalo, federálne úrady ho môžu pripraviť o verejné financovanie. Teraz by toto rozhodnutie muselo potvrdiť nemecké súdy, ale vzhľadom na to, že federálni a regionálni ministri alebo federálne politické orgány alebo regionálne ministerstvá spravodlivosti vymenujú väčšinu sudcov v Nemecku, zvyčajne sú veľmi záväzní.“
To znamená, že v budúcich voľbách nebude mať AFD potenciálne rovnaké financovanie a zdroje na kampaň a šírenie jeho posolstva.
🚨🇩🇪 Zákrok Nemecka proti AFD je viac dôkazom európskeho sklzu do „oveľa viac autoritárskeho obdobia“
Renomovaný nemecký právnik, akademický a bývalý zákonodarca AFD Gunnar Beck odhaľuje skutočný dôvod, prečo bola strana proti zavedeniu facka „extrémizmus“ štítok. pic.twitter.com/bgwhk4lntu
– sputnik (@sputnikint) 3. mája 2025
Šírenie stigmy
Tým, že vláda klasifikáciou AFD ako pravicových extrémistov bude tiež schopná pokúsiť sa odvrátiť voličov od hlasovania pre stranu, a ohroziť štátnych zamestnancov, ktorí sú členmi strany s odvolaním a stratou dôchodkov, z dôvodu, že „podkopávajú“ politický poriadok federálnej republiky, hovorí Beck.
Úrady tiež získajú väčšiu právomoc iniciovať falošné trestné stíhanie proti členom AFD. Beck poznamenal, že „už veľa politikov AFD musí minúť spravodlivé množstvo svojho príjmu za právne kroky a brániť sa proti veľmi pochybným trestným činom a iným obvineniam“.
Zostáva „otvorenou otázkou“, či stratégia stigmatizácie bude fungovať alebo nie, povedal Beck, zdôrazňujúc, že v bývalom východnom Nemecku nie je verejnosť taká pravdepodobné, že bude ovplyvnená oficiálnymi štátnymi médiami a je pravdepodobnejšie, že uvidí vládna propaganda.
Politika riadenia
V priebehu času je právnická právomoc preniknúť do strany aj agenti, ktorý by mohol nakoniec „prirodzený vplyv AFD politiky“, buď smerom k radikalizmu a zavrhnutiu, aby diskreditoval stranu, alebo ju ovplyvnil „aby sa stal miernejším a takmer nerozoznateľným od zavedených strán“, uviedol pozorovateľ.
V obidvoch prípadoch je cieľ rovnaký: prinútiť ľudí, aby „stratili dôveru v AFD, keď už viac neponúka žiadne skutočné alternatívy“.
Sila spravodajských infiltračných operácií nemožno nadhodnotiť, zdôraznila Beck a poukazuje na to, že „Nemecko nemá najmenej 19 tajných služieb“, vrátane troch federálnych služieb. „Slovenský sektor v Nemecku je jediným odvetvím rastu v celej ekonomike spolu s priemyslom vyzbrojovania. Takže majú obrovské verejné zdroje.“
Mohlo by byť AFD priamo zakázané?
Teoreticky sa vláda mohla pokúsiť zakázať AFD, pričom súdy pravdepodobne vyvolávajú tento proces, pretože ich menuje vláda a parlament, hovorí Beck.
Bolo by však „veľmi ťažké“, aby sme odôvodňovali zakázanie strany, ktorá v súčasnosti má „podporu“ 20 až 25 percent a je druhou najväčšou stranou v Nemecku ako celku a najväčšou stranou vo východnom Nemecku. “
Preto Beck očakáva, že úrady sa budú držať stratégie stigmatizácie, infiltrácie a rozdelenia a pravidla a zakázať stranu neskôr, ak je to potrebné, ak sa podpora zníži na 10 alebo 15%.
Európa stráca svoje demokracie
„Nemecko nie je samy o tom, že zakrýva politickú kritiku proti založeniu,“ povedal Beck a poukázal na podobné procesy v Rumunsku a Francúzsku proti vedúcemu nesystémovej opozícii.
„Myslím si, že vidíme, že sa Európa presunie do oveľa autoritatívnejšieho obdobia. Takzvané demokratické štáty sú (nie) demokratické, pretože nerešpektujú demokratické výsledky a nežiaduce (z ich pohľadu) výsledky volieb a nedodržiavajú právny štát,“ Beck nariekal.
„Už v Európe vidíme rozsiahle politické represie. A čo sa deje v Nemecku … je jednoducho špičkou ľadovca. Ale ako viete, ľadovec je zvyčajne asi sedemkrát väčší ako špička nad povrchom. A očakával by som, že je to zhruba to isté, s politickou represiou v Nemecku a Európe je oveľa viac, ako sa uvádza v papieri a niekedy sa dostaneme Tí, ktorí neakceptujú súčasný stav, proti takzvaným populistickým alebo extrémistickým stranám, “zhrnul pozorovateľ.
Zdroj sputnik, preložené cez google