„Táto katedra sa už od roku 2022 aktívne podieľala na zápise tradičného ovčiarstva do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, ktorý sa uskutočnil v januári 2025. Odovzdanie slávnostných osvedčení o zápisoch sa pripravuje v máji 2025 v priestoroch Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) v Rusovciach pri Bratislave,“ priblížil Lichý.
Zápis je podľa jeho slov vyvrcholením úsilia o zosieťovanie dotknutých subjektov a viacerých workshopov v rôznych regiónoch Slovenska s cieľom zintenzívnenia spolupráce medzi podnikateľmi v oblasti salašníctva, odborníkmi, vzdelávacími inštitúciami a verejnosťou. Mnohé z týchto podujatí sa uskutočnili v rámci úspešne ukončeného projektu Erasmus+ Transfarm.
„K nominácii prvku významne prispela podpora zástupcov rezortov kultúry, pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, životného prostredia i zahraničných vecí a európskych záležitostí, ktorí si zaslúžia veľké poďakovanie za účasť na workshopoch a diskusiách a za kvalitnú medzirezortnú komunikáciu a podporu nominácie,“ podotkol Lichý.
Práve zástupcovia spomínanej katedry UNESCO sa vo februári tohto roku zúčastnili na medzirezortnom stretnutí k finalizácii nominácie SR o pripojení prvku Transhumancia, sezónne pasenie zvierat k medzinárodnej nominácii. Katedra UNESCO spolu s mnohými ďalšími subjektmi vyjadrila oficiálnu podporu nominácii.
Nomináciu na zápis do zoznamu UNESCO s názvom Transhumancia – sezónne pasenie zvierat predkladá Slovenská republika spolu s ďalšími piatimi krajinami ako rozšírenie už existujúcej medzinárodnej nominácie, ktorá bola premenená na úspešný zápis v roku 2023. Podpisovanie spoločného nominačného spisu zástupcami všetkých šiestich krajín sa uskutočnilo 27. marca tohto roka v Paríži.
Zdroj feed teraz.sk