Podľa Arákčího má každá krajina právo na civilný jadrový program a zopakoval, že Teherán sa nesnaží získať jadrové zbrane. Iránsky program obohacovania uránu preto vraj „nie je predmetom diskusie“.
Minister zahraničia tvrdí, že odmietol požiadavky Spojených štátov vzdať sa programu obohacovania alebo dovážania už obohateného uránu a tento krok komunikoval aj s generálnym tajomníkom Organizácie Spojených národov (OSN) Antóniom Guterresom.
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vo štvrtok v rozhovore pre televíziu Fox News vyzval Teherán vzdať sa programu obohacovania uránu a umožniť americkým inšpektorom návštevu svojich zariadení.
Teherán sa v roku 2015 zaviazal limitovať svoj jadrový program, pričom jedným z dohodnutých ustanovení bolo aj obmedzenie obohacovania uránu na 3,67 percenta a jeho celkových zásob na 300 kilogramov. Po odstúpení Spojených štátov od dohody v roku 2018 začal Irán urán obohacovať na 60 percent a v súčasnosti má podľa odhadov zásoby presahujúce 8000 kilogramov.
Agentúra DPA uvádza, že dôvodom pre odloženie sobotňajších rokovaní mohlo byť plánované uvalenie nových sankcií na spoločnosti obchodujúce s iránskou ropou, ktoré americký prezident Donald Trump vo štvrtok ohlásil v príspevku na svojej platforme Truth Social.
Zdroj feed teraz.sk