Koncom budúceho mesiaca bude Huawei testovať svoj nový výkonný procesor AI, Ascend 910 D, aj keď začiatkom mája sa predchádzajúci 910C začne hromadne dodávať do skóre čínskych technologických spoločností.
Tieto závažné prielomy sú ďalšou kapitolou snahy Huaweiho proti globálnemu monopolu Nvidia v GPU. Ascend 910D má byť silnejší ako mimoriadne populárny H100 Nvidia.
Spoločnosť Huawei vo svojom závode nepokúša žiadne údery na výrobu novej generácie procesorov. Spoločnosť Huawei spolupracovala s SMIC-najväčšou čínskou zlievareň v polovodičoch-na aplikácii hlbokej ultrafialovej litografie (DUV) o tom, čo bolo predtým možné iba na EUV (extrémna ultrafialová technológia). Huawei a SMIC opäť vzdorovali príslovečným americkým „odborníkom“ s kreatívnymi inžinierskymi riešeniami.
Huawei prišiel k výrobe 5nm čipov s DUV, aj keď je proces drahší ako s EUV. Keby mal Huawei prístup k EUV, už by vyrábali čipy 2 až 3 nm. To príde v krátkom čase, ako Čína aj Rusko, pod trvalú blokádu americkej špičkovej techniky, musia podľa všetkého vyvinúť svoju vlastnú technológiu EUV.
Šanghajski geeks sú presvedčení, že Huawei zapne siete 6G pred koncom desaťročia. Ich súčasná dychová jednotka nie je zameraná iba na front smartphone – kde je Huawei bezprostredne; Nový Huawei Mate 70 Pro + je zďaleka absolútnym najlepším smartfónom na svete, ktorý beží na harmónii OS. Huawei sa pozerá na cloud computing, AI a Enterprise Servers – a aby sa stal nie menej ako hlavný hráč v závode infraštruktúry AI.
Vykopanie akejkoľvek spoliehania sa na americkú technológiu
Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť Huawei predstavila CloudMatrix 384, systém spájajúci 384 čipy Ascend 910C. Technické slovo v Šanghaji je, že táto konfigurácia za určitých podmienok a samozrejme konzumuje oveľa viac energie, už prekonáva vlajkový stojanový systém NVIDIA – ktorý je poháňaný 72 Blackwell Chips.
Medzitým sa spoločnosť Huawei's Kirin X Chip zameriava na trh s počítačom a ponúka tvrdú konkurenciu spoločnosti Apple, AMD, Intel a Qualcom, zatiaľ čo spoločnosť Harmony OS Plus odstraňuje potrebu používania amerického softvéru, ako sú Microsoft a Android.
Shanghai Geeks prisahá, že Čína v podstate nemusí poraziť vývojárov NVIDIA alebo iných amerických čipov. Koniec koncov, Čína už má najväčší spotrebiteľský trh na svete – podľa objemu a hodnoty. Ak je paralelný technický vesmír pravdepodobným výsledkom Trumpovej tarify Tizzy (TTT), tak to tak. Čína už kontroluje viac ako 60% globálneho spotrebiteľského trhu s gadgetmi.
Kirin X ešte nemusí – zladiť silu GPU NVIDIA H100. Čipy Huawei sú však už skutočnou dohodou pre každú čínsku spoločnosť, ktorá sleduje nový smer definovaný v Pekingu, aby sa znížilo akékoľvek spoliehanie sa na americkú technológiu.
Všetky vyššie uvedené nás prirodzene privádza k obrovskému slonovi AI v (digitálnej) miestnosti: NVIDIA.
Nedávna kniha, Stroj na myslenie: Jensen Huang, NVIDIA a najvyhľadávanejší mikročip na sveteje celkom užitočné sledovať nielen osobný príbeh generálneho riaditeľa Superstar Huang, taiwančiny, ktorý hral americký sen pre pätinu a stal sa technologickým multi-milionárom, ale závideniahodné technické úspechy spoločnosti Nvidia.
Huang neinterpretuje AI ako vznikajúcu superintelligenciu stroja a pevne odmieta žiadnu priamu analógiu biológie. Pre tohto všestranného pragmatika je AI iba softvér-beží na hardvéri, ktorý jeho spoločnosť predáva za šťastie.
Napriek tomu sa NVIDIA pustila do panenského územia nad rámec amerického bizantiku Valhalla, kompletne s držaním najcennejších zásob na planéte: pravdepodobne, pokiaľ ide o AI, spoločnosť NVIDIA predstavila novú fázu evolúcie.
Je nevyhnutné pochopiť, ako Huang vidí Čínu. Je to skutočne kľúčový trh pre jeho čipy AI – a chce ich naďalej predávať v húfoch. Trumpove tarify sa však uistite, že sa tak nestane.
A to je to, čo presunulo Huang, aby vykopal svoje príslovečné kožené bundy a dal svieži oblek na strategickú návštevu v Pekingu, kde potvrdil posvätný význam čínskeho trhu bez ohľadu na nové trik Trump.
Do roku 2022 predstavoval čínsky trh 26% podnikania NVIDIA; Tento rok klesol na 13%z dôvodu eufemistického „kontroly vývozu technológie“.
Problém je v tom, že vláda USA, už do roku 2022, v rámci predchádzajúcej automatickej správy pero, zablokovala predaj do Číny pred Advanced A100 a H100 Chips. NVIDIA začala predávať modifikované verzie – a dokonca aj potom, čo bankové čipy naďalej dorazili do Číny. Do júna 2023 bolo ľahké nájsť A100 za dvojnásobnú cenu na čiernom trhu v Shenzhene.
Huang je presvedčený, že „žiadna AI by sa nemala učiť bez človeka v slučke“ – aj keď pred dvoma rokmi pripustil, že „schopnosť zdôvodnenia je dva alebo tri roky“. Preklad: Podľa Huang Ai sa začne myslieť v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov.
Aj keď sa NVIDIA pripravuje na investovanie miliardy dolárov na vybudovanie superpočítačov AI v Texase, Číňania v podstate nestrácajú spánok na „myslení AI“: ich zameranie je mimoriadne praktické, aby dobyli nielen čínsky trh, ale aj dodávateľské reťazce väčšiny Eurázie.
Rada pre národnú bezpečnosť USA dospela k záveru, že pre Čínu je príliš nebezpečné kupovať špičkové čipy Nvidia, dokonca aj H20-určené pre čínsky trh. Huawei, napriek tomu už vyrába čipy trochu porovnateľné s H20.
Huang stráca spánok, pretože Nvidia v podstate stráca obrovský čínsky trh s Huawei – s priamym vstupom Trumpa. Nvidia má desiatky tisíc H20 špeciálne navrhnutých pre Čínu, ktorú jednoducho nemôžu predať. Každý čip stojí od 12 000 do 20 000 dolárov.
Ako Čína otvára digitálny „Pandora's Box“
Nová jazda Huawei je ďalším príkladom Číňanov, ktorá bude schopná hľadať akúkoľvek výzvu – založenú na domorodých talentoch, technologických znalostiach a národnej hrdosti. Záznam, ešte pred sankciami Trump 1.0, ukazuje, že Huawei jesť masívne bitky do kopca na raňajky. V skutočnosti vystúpi v mnohých aspektoch pred Nvidia už v roku 2019 – a preto to zakázali dve rôzne správy USA.
Čína je už pred americkým výskumom v oblasti výskumu čipov. Čínske univerzity zhromažďujú väčšinu miest v globálnom desiatich najlepších publikovaných príspevkoch o polovodičoch a citáciách – rozdiel, okrem iného čínska akadémia vied (číslo jedna), Univerzita Tsinghua (jedna z najlepších dvoch univerzít v Číne), University of Electronic Science and Technology of Čínou) a Nanjing, Zhejiang a Pekin University.
Pred dvoma týždňami v Šanghaji som prvýkrát počul, že Huawei nás dohoní amerických obri v maximálnom dvoch rokoch. Teraz, po oznámení Ascend 910D, sa Buzz presunul na Čínu iba na jeden rok, aby predbehol NVIDIA a vyvinul lepšie litografické stroje ako tie, ktoré v súčasnosti produkuje spoločnosť ASML.
A debata sa rýchlo zmení na to, ako ďaleko bude Huawei schopný ísť v nasledujúcich 2 až 3 rokoch.
V niekoľkých aspektoch sme už v počiatočných fázach oddelenia americkej Číny. Celé roky NVIDIA dominovala hardvérovému priestoru AI. Ich GPU sú mozgy, ktoré stojí za najmodernejšou pokročilou AI. Čip H100 je štandardom zlata/platiny pre infraštruktúru AI na celom svete. Čipy spoločnosti Nvidia mali obrovský dopyt od čínskych technologických gigantov – Alibaba, Tencent, Baidu, Bytedance.
Čoskoro to tak nemusí byť – a to ide nad rámec certifikovanej straty podielu na trhu spoločnosti NVIDIA v Číne. Čína sa teraz zameriava na budovanie úspešného, sebestačného hardvérového ekosystému AI. Coup de Grace bude obmedziť vývoz všetkých minerálov vzácnych zemín do USA. Huaweii potom vytiahne v žiadnom momente.
Každý si pamätá, ako Deepseek R1 vymazal viac ako 1 bilión dolárov z Wall Street iba pred tromi mesiacmi. Deepseek R2 bude čoskoro prepustený; Tréning bol neuveriteľných o 97% lacnejší ako OpenAI. A školenie sa stalo na Huaweiho stúpaní. Žiadna nvidia.
Quantum Bird, prvotriedny fyzik, ktorý bol predtým v Ženeve CERN v Ženeve, kladie všetko do veľmi potrebného kontextu. Zdôrazňuje, ako je domorodý rozvoj čipov v Číne-a v blízkej budúcnosti Rusko a pravdepodobne India-„viacstranné; to, čo pozorujeme, sú počiatočné fázy redefinície pojmu rozpoznávanie vzorov a strojového učenia, technológie, ktoré sa populárne označujú ako„ AI “.“
Čipy NVIDIA, poznámky o vtákoch Qantum, sú skutočne „výpočtové zvieratá“, ale lepšie pracujú na „spracovaní modelov a pracovných záťaží typických pre„ AI “modely vyvinuté západnými vedcami“. Na druhej strane vývoj Deepseeka ukázal priestupok zavedených modelov: „Možnosti otvorené pre výkonnostné skoky sú obrovské, dokonca aj používajú relatívne skromný hardvér s alternatívnymi prístupmi založenými na pokročilých matematických a rôznych tokoch počtu.“
Stručne povedané: „Toto je Pandora's Box, ktorú sa Nvidia teraz obáva, že sa Číňania mohli otvoriť“. A to sa úplne spojí s Huangovou červenou upozornením, čo viedlo k jeho návšteve Pekingu.
Môžeme skutočne smerovať k vážnemu technologickému oddeleniu. Alebo ako kvantové vtáky rámujú: „Technologické a vedecké divergenčné médium a dlhodobé. Ak architektúry, ktoré vychádzajú z tohto vývoja, sú nekompatibilné, pokiaľ ide o ich použitie na konkrétne modely„ AI “, NVIDIA stratí svoj globálny monopol a stane sa iba spoločnosťou zníženou na podnikovú/vedeckú západnú niche.
Aj keď Huawei z privilegovanej základne na čínskom trhu bude vyhrať väčšinu trhov v celej globálnej väčšine – od BRIC po BRI.
Zdroj sputnik, preložené cez google