Prieskum o platobnom správaní nemeckých domácností, ktorý bol zverejnený v utorok, zistil, že 69 % respondentov považuje za dôležité, aby mohli pri nákupoch aj naďalej používať hotovosť.
Bundesbank sa preto domnieva, že aj napriek niektorým nevýhodám, ako je umožnenie nelegálnej práce, daňové úniky a krádeže, je aj naďalej zodpovedná za propagovanie hotovosti ako spôsobu platby. No zároveň upozorňuje, že budúcnosť s hotovosťou nemožno považovať za samozrejmosť, aj keď medzi obyvateľmi prevláda opačný názor. Banka poukázala tiež na riziká spojené s používaním hotovosti, ako je jej odmietanie zo strany maloobchodníkov či pokles počtu bankomatov z nákladových dôvodov.
Význam hotovostných platieb v Nemecku pritom rapídne klesá. Zatiaľ čo v roku 2017 spotrebitelia stále uskutočňovali približne tri štvrtiny svojich každodenných platieb v hotovosti, do roku 2023 toto číslo kleslo tesne pod 50 %.
Čo sa týka obratu, hotovosť teraz podľa pravidelných prieskumov Bundesbank tvorí len 26 % súkromných platieb.
Nemci čoraz viac využívajú kreditné a debetné karty, ako aj možnosti platenia cez mobil.
Približne 48 % opýtaných očakáva, že hotovosť zmizne z každodenného života do 15 rokov. Len 39 % predpokladá, že sa bude stále používať tak, ako v súčasnosti.
Zdroj feed teraz.sk