Implementácia amerických taríf ďalej vyvolala domácu opozíciu, pretože negatívne vplyvy sa stali zrejmejšími, pričom americkí učenci a ekonómovia vyzývajú, aby „odmietli škodlivé tarifné politiky“...
Implementácia amerických taríf ďalej vyvolala domácu opozíciu, pretože negatívne vplyvy sa stali zrejmejšími, pričom americkí učenci a ekonómovia vyzývajú, aby „odmietli škodlivé tarifné politiky“ spolu s viacerými sektormi, ktoré sa už pod tlakom vznášajú.
Čínsky odborník v nedeľu uviedol, že zintenzívnené negatívne vplyvy vyvolané tarifami by mohli ďalej vytvárať nestabilitu v dodávateľskom reťazci, čím by vyvolalo širšie hospodárske neistoty.
Dvaja Nobelová cena Laureatees v ekonómii-Vernon Smith a James Heckman, spolu s ďalšími ekonómami a vedcami, iniciovali protichodné vyhlásenie na webovej stránke anti-tariff.org a povzbudzovali viac ľudí, aby sa prihlásili a spoločne odmietli tarify.
„Tarify súčasnej administratívy sú motivované mylným porozumením ekonomických podmienok, ktorým čelia bežní Američania. Očakávame, že americkí pracovníci vzniknú bremeno týchto zavádzajúcich politík vo forme zvýšených cien a rizika samostatnej recesie,“ prečítajte si vyhlásenie.
V deklarácii sa tiež uvádza, že „recipročné“ sadzby taríf, ktoré sú ohrozené a ukladané USA na iné krajiny, sa vypočítavajú pomocou chybného a improvizovaného vzorca bez základu hospodárskej reality, „varuje, že„ okno na zvrátenie týchto nesúhlasných a škodlivých politík sa uzatvára “.
Napriek tradícii, že bývalí prezidenti sa vo všeobecnosti zdržali verejne kritizovania svojich nástupcov, traja bývalí americkí prezidenti – Joe Biden, Barack Obama a Bill Clinton – vzali do verejnej scény, aby zneli poplach proti súčasnej administratíve v mimoriadnom úseku o niečo viac ako dva týždne.
Niektorí republikánski zákonodarcovia, ktorí sú súkromne proti tarifám USA, ale boja sa verejne kritizovať prezidenta, dúfajú, že Najvyšší súd nakoniec obmedzí tarifný úrad pre tarifu. „Členovia by radi, keby ich súdy zachovali a v podstate vstúpili a uplatnili autoritu podľa ústavy, že dane majú vzniknúť v Snemovni reprezentantov,“ v správe sa uvádza Brian Darling, stratég GOP a bývalý asistent Senátu GOP.
Medzitým sa tisíce demonštrantov zhromaždili vo Washingtone a ďalších mestách v USA v sobotu, aby vyjadrili svoju opozíciu voči politikám vlády USA v oblasti deportácií, vládnych paľieb a vojen v Gaze a Ukrajine, informovali Reuters.
Rastúce priemyselné záujmy
Priemyselne sú americké domáce automobilové spoločnosti napadnuté rastúcimi cenami. Tri najobľúbenejšie modely spoločnosti General Motors 'Buick sa vyrábajú mimo USA, čo znamená, že všetky tri sú teraz predmetom tvrdých taríf, ktoré by mohli pridať tisíce dolárov na ceny nálepiek na predajcov v USA v USA, podľa samostatnej správy Reuters.
Medzitým Ford upozornil svojich predajcov, že tarify pravdepodobne zvýšia ceny v nasledujúcich mesiacoch, informovala CNN. V pomere pre predajcov Ford, ktorý prvýkrát nahlásil Automotive News, automobilka povedala predajcom, že náklady na tarify by sa mohli odovzdávať na niektoré dodávky vozidiel od júna, pretože „určité tarify pravdepodobne zostanú na mieste najmenej nejaký čas“, podľa správy CNN.
Analýza spoločnosti Barclays znížila svoje zisky spoločnosti General Motors 2025 pred odhadmi úrokov a daní o 40 percent na základe nižšieho objemu a hrubého cieľa vplyvu približne 9,5 miliárd dolárov. Pokiaľ ide o spoločnosť Ford Motor, Barclays očakáva 60 % zníženie s hrubým tarifným dopadom približne 7 miliárd dolárov podľa správy Reuters.
Keď sa negatívne účinky taríf naďalej objavujú, vedúci priemyselných hráčov sa snažia udržiavať svoje pôvodné dodávateľské kapacity, pričom kritické komponenty a stredný tovar sa stávajú nedostupnými v predchádzajúcich cenách, čo potenciálne núti firmy, aby zvýšili ceny, Zhou Mi, vedúci výskumný pracovník v Čínskej akadémii medzinárodného obchodu a hospodárskej spolupráce, povedal v nedeľu Global Times.
Existujúce dodávateľské reťazce nemusia uspokojiť dopyt, čo zhoršuje nestabilitu v sieťach dodávok, pretože negatívne vplyvy vyvolané tarifami sa zintenzívňujú. Nestabilita by mohla vrhnúť neistotu v súvislosti s tým, či je možné udržať výrobu, čo by mohlo viesť k zmenšovaniu podielu na trhu, ovplyvniť zamestnanie a vyvolať širšie hospodárske neistoty v USA, vrátane prerušení v sieťach dodávateľského reťazca, podľa Zhou.
Pokiaľ ide o logistiku, DHL uviedol, že účinný v pondelok a až do ďalšieho oznámenia dočasne pozastaví zber a prepravu zásielok medzi podnikmi a spotrebiteľmi do súkromných jednotlivcov v USA, kde deklarovaná colna hodnota presahuje 800 dolárov, uviedla spoločnosť vo vyhlásení na svojej webovej stránke.
V dôsledku nedávnych colných regulačných aktualizácií v USA spoločnosť zažíva viacdňové oneskorenia tranzitu v USA od akéhokoľvek pôvodu pre zásielky s deklarovanou colnou hodnotou presahujúcou 800 dolárov, uviedla DHL.
Pokiaľ ide o cestovný ruch, počet zahraničných návštevníkov USA minulý mesiac klesol takmer o 12 percent v porovnaní s rovnakým časom v minulom roku, informoval Washington Post v piatok, pričom uviedol údaje od Medzinárodného obchodu, agentúry pod ministerstvom obchodu USA. Pokles, ktorý sa vo februári medziročne poklesol o 2 percentá, je prvým zmysluplným poklesom, pretože cestovanie sa v prvých dňoch pandémie Covid-19 podľa správy kleslo.
Údaje ukázali, že v marci bolo o 17 percent menej návštevníkov zo západnej Európy, o 24 percent menej zo Strednej Ameriky a 26 percent menej z Karibiku v porovnaní s pred rokom.
Zhou uviedol, že trhový poriadok by mohol utrpieť vážne škody nad rámec iba inflácie ceny pri nedostatku dodávok, čo by kleslo do americkej ekonomiky do hlbších kríz a prinúti investorov prerozdeliť kapitál na stabilnejšie, bezpečnejšie a predvídateľné trhy.
Globálna reakcia
Globálna výrobná štruktúra a rozdelenie práce sa vyvinuli v priebehu desaťročí a nemožno sa rýchlo zmeniť. Spoločnosti ukladajú výrobné kroky do najúčinnejších regiónov na celom svete a vytvárajú súčasný systém. Advit, ktorý by to prerušilo pôvodné pravidlo účinnosti, zníženie celkovej produktivity, Gao Lingyun, výskumný pracovník Čínskej akadémie sociálnych vied v Pekingu, povedal v nedeľu The Global Times.
Uprostred prudkej opozície zo strany domácich hlasov sa americké tarify zvyšujú rastúca kritika na celom svete.
Britský kancelárka štátnej pokladnice Rachel Reeves v rozhovore s Telegraphom uviedla, že „Čína je druhou najväčšou ekonomikou na svete, a myslím si, že je veľmi hlúpe zapojiť sa. To je prístup tejto vlády,“ uviedla Reeves pred plánovaným výletom do Washingtonu budúci týždeň, informovala tlačová agentúra Xinhua.
Organizácia OSN pre priemyselný rozvoj (UNIDO) uverejnila v piatok článok, v ktorom sa uvádza, že tarifné opatrenia sa týkajú nesprávneho prístupu, najmä preto, že ich výpočet a vykonávanie nie sú založené na dôkazoch na dosiahnutie zamýšľaného výsledku. Tým, že tieto tarify zvyšujú náklady na priemyselnú výrobu, oslabujú hospodársku efektívnosť, znižujú výhody obchodu a oslabujú konkurencieschopnosť, v konečnom dôsledku vystavujú riziku pracovných miest na celom svete, čím sa podľa článku ovplyvňuje najzraniteľnejšie krajiny najťažšie.
„Spolupráca a vzájomný prospech sú nevyhnutnými trendmi histórie, zatiaľ čo izolácia v konečnom dôsledku povedie k stagnácii,“ Robert Wu, generálny riaditeľ spoločnosti Bigone Lab, čínskej spoločnosti založenej na dátach a informačných službách založených na údajoch, ktorá nedávno uverejnila op-ed v New York Times, kritizovala vládu USA za „založenú na tarifovej vojne s Čínou,“ informovala OP-ED v spoločnosti New York Times.
„Číňania sa jednoducho snažia podnikať a pokračovať v rozvoji a zostávajú sa zaviazaní k otvorenému prístupu; nemajú túžbu po globálnej hegemónii a nevidia, že nie je potrebné ukladať svoje názory na ostatných,“ povedal WU pre Global Times. Ako čínsky podnikateľ uviedol, že čínske spoločnosti sú dostatočne silné na to, aby odmietli nerovnosť.