17.2 C
Bratislava
utorok, 22 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Na čele Svetového ekonomického fóra teraz stojí Rakúšan

diePresse.com, Madlen Stottmeyer, 22.04.2025 Predseda Hospodárskeho fóra Klaus Schwab odstupuje z funkcie. Tento ekonóm chcel vytvoriť most medzi podnikmi a spoločnosťou. Nie vždy bol bez...
HomeFinancieNa čele Svetového ekonomického fóra teraz stojí Rakúšan

Na čele Svetového ekonomického fóra teraz stojí Rakúšan

diePresse.com, Madlen Stottmeyer, 22.04.2025

Predseda Hospodárskeho fóra Klaus Schwab odstupuje z funkcie. Tento ekonóm chcel vytvoriť most medzi podnikmi a spoločnosťou. Nie vždy bol bez kritiky. Vedenie fóra zatiaľ prevezme Rakúšan.

Spoločnosti by sa mali vyrovnať so svojou sociálnou zodpovednosťou a zohľadňovať záujmy všetkých sociálnych skupín. Na týchto myšlienkach založil Klaus Schwab Svetové ekonomické fórum ( WEF ), ktoré sa každoročne schádza v Davose.

Predseda správnej rady WEF teraz na Veľkonočnú nedeľu oznámil svoju okamžitú rezignáciu. „Na základe môjho nedávneho oznámenia a na začiatku môjho 88. roku života som sa rozhodol s okamžitou platnosťou odstúpiť z funkcie predsedu a člena správnej rady,“ citovala WEF jeho pondelkové vyhlásenie.

Nástupca pochádza z Villachu

Správna rada vzala jeho odstúpenie na vedomie na mimoriadnom zasadnutí v nedeľu, pokračuje tlačová správa. Správna rada jednomyseľne vymenovala podpredsedu Petra Brabecka-Letmatheho za dočasného predsedu.

Brabeck-Letmathe je rakúsky manažér a v rokoch 1997 až 2008 bol generálnym riaditeľom potravinárskej skupiny Nestlé, kde neskôr viedol aj predstavenstvo. Zastával tiež pozície v spoločnostiach L’Oréal, Roche a Credit Suisse. Raz sa vyslovil za privatizáciu vody. A je považovaný za fanúšika formuly 1, dokonca sám jazdil rallye a dokonca sa umiestnil na celkovom treťom mieste v pretekoch Africa Eco Race 2023 v triede Classic.

Schwab v roku 1971 založil neziskovú nadáciu European Management Conference, ktorá sa v roku 1987 premenovala na Svetové ekonomické fórum. Každoročne sa v Davose vo Švajčiarsku stretávajú poprední predstavitelia medzinárodného podnikateľského sveta. Pôvodne sa konala s cieľom diskutovať o moderných koncepciách riadenia, neskôr sa jej záber rozšíril. V dôsledku toho sa od roku 1994 na fóre zúčastňujú aj politici. Schwab vytvoril z nadácie celosvetovo aktívnu komunikačnú platformu pre ekonomické a politické elity a intelektuálne špičky.

V roku 1989 sa napríklad v Davose stretol vtedajší nemecký kancelár Helmut Kohl s predsedom Rady ministrov NDR Hansom Modrowom, aby diskutovali o zjednotení Nemecka. Stretnutie Nelsona Mandelu s vtedajším juhoafrickým prezidentom Frederikom Willemom de Klerkom v roku 1992 sa tiež považuje za jeden z diplomatických míľnikov politickej transformácie Juhoafrickej republiky.

Kritika platu a bilancie

Na Svetovom ekonomickom fóre sa zrodil aj Globálny pakt OSN, na ktorý vyzval vtedajší generálny tajomník OSN Kofi Annan. UN Global Compact sa dodnes považuje za najväčšiu sieť zodpovedného podnikania na svete. WEF bolo tiež dôležitým katalyzátorom vzniku Globálneho fondu na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii, iniciatívy malých farmárov Grow Africa a aliancie Gavi pre imunizáciu, ktorá od svojho založenia zaočkovala viac ako 200 miliónov detí na celom svete.

Na druhej strane bolo stretnutie v Davose kritizované ako uplatňovanie moci neoliberálnou elitou, a preto sa opakovane stalo terčom protestov. Hoci ekonóm, ktorý sa narodil v Rabensburgu, verejne vyjadril názor, že nadmerné platy manažérov nie sú spoločensky prijateľné, jeho vlastný ročný plat vo výške približne jedného milióna švajčiarskych frankov bol opakovane kritizovaný, rovnako ako netransparentné zverejňovanie financií fóra.

Zdroj:

Zdroj feed chcemeslobodu.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno