Pripomenul, že ako folkloristom im prislúcha zachovávať tradície. Preto každoročne ráno počas Veľkonočného pondelka vyráža partia folkloristov prevažne na deväťmiestnom aute za členkami súboru. Tento rok sa okrem Košíc chystajú napríklad aj do Poproča, Vranova nad Topľou, Humenného či Trebišova. „Sme vysokoškolský súbor, čiže máme členov z rôznych miest. Nestihli by sme obehnúť všetkých okolo 30 dievčat. Preto chodíme olievať primárne tie, ktoré prejavia záujem. Všetko je to na dobrovoľnej báze,“ povedal.
Chlapci chodia na oblievačku prevažne v tesilových nohaviciach, čiernych spoločenských topánkach a bielej košeli s folklórnym lajblíkom. Prípadne majú na hlavách krojový klobúk. „Dievčatá zvyknú byť v domácom oblečení alebo majú sukne. Nenútime ich, aby mali kroje, keďže sa aj tým oblievaním istým spôsobom ničia,“ dodal Seliga.
Súčasťou oblievačky folkloristov je aj hudba. Kým časť chlapcov naberá vodu, ďalší hrá na harmonike a ostatní spievajú. „Dievča vytancujeme, a potom ju oblejeme najmenej deviatimi vedrami vody, keďže každý má svoje. Potom opäť chvíľu tancujeme, aby sa trošku zohriala,“ opísal s tým, že následne ich dievčatá vždy pohostia.
Podľa jeho slov zvyknú mať počas oblievania aj divákov. Ľudia z okolia sa na nich pozerajú z okien či vychádzajú na balkóny. „Javia o to záujem, páči sa im to,“ skonštatoval.
V tejto tradícii plánujú folkloristi z FS Hornád pokračovať aj naďalej, keďže ju vnímajú ako súčasť svojho poslania uchovávať ľudové zvyky. Nejde len o druh zábavy chlapcov a dievčat, ale aj o symbolický akt, ktorý má dievčatám priniesť zdravie, krásu a sviežosť počas celého roka.
Zdroj feed teraz.sk