„Ide o dočasnú úľavu a technologické akcie môžu zostať v ohrození. Polovodiče už nie sú len jedným z komponentov – sú základom moderných ekonomík. Od umelej inteligencie cez elektromobily až po cloudové riešenia – čipy poháňajú všetko. Oddialenie ciel na polovodiče zo strany vlády môže byť prejavom uvedomenia si ich systémového významu. Alebo, ako sa niektorí domnievajú, ide o strategickú pauzu v čase volatility dlhopisových trhov a možného negatívneho ohlasu zo strany investorov,“ skonštatovala hlavná investičná strategička Charu Chanana.
V nadväznosti na súčasný vývoj v globálnej ekonomike odporučila investorom zamerať svoju pozornosť na viacero oblastí. Ako prvé navrhla návrat výroby do USA, tzv. reshoring, keďže tamojší výrobcovia a americkí dodávatelia budú pravdepodobne naďalej vo výhodnejšej pozícii. Ďalej vyzdvihla dôležitosť „ciel odolných“ dodávateľských reťazcov, pričom zhodnotila, že firmy s výrobou mimo Číny, napríklad vo Vietname, Mexiku alebo Indii, môžu byť menej zraniteľné voči colným otrasom.
Dôležité je podľa investičnej strategičky aj budovanie infraštruktúry pre umelú inteligenciu (AI). Výnimky z ciel na servery a hardvér môžu podľa jej slov podporiť pokračujúce investície do dátových centier pre AI, čo by malo byť výhodou pre vybrané polovodičové a hardvérové spoločnosti.
Investorom odporučila taktiež prehodnotiť svoje pozície vo firmách so silným napojením na čínsky trh. „Spoločnosti s odolnými, na domácich trhoch zameranými dodávateľskými reťazcami alebo tie s unikátnym duševným vlastníctvom môžu túto situáciu zvládnuť lepšie. Ide napríklad o asset-light alebo IP-orientované firmy, ako ARM alebo Nvidia, či zlievarne a výrobcov polovodičového vybavenia, ktorí nie sú silne závislí od exportu,” dodala odborníčka Saxo Bank.
Zdroj feed teraz.sk