„Aktuálne sme na začiatku, ale som si istý, že aj tento nový liečebný postup sa stane štandardom liečby angiologických ochorení v našom kardioústave,“ povedal generálny riaditeľ VÚSCH Štefan Lukačín.
Lekári doposiaľ využívali rôzne metódy založené na postupnom rozpustení zrazeniny neinvazívne injekciami alebo liekmi, ktorých účinok sa prejavil rádovo v týždňoch až mesiacoch, či invazívne rozpúšťaním špeciálnymi infúziami priamo do zrazeniny, cestou zavedeného takzvaného katétra do zrazeniny v žile, ktoré bolo rýchlejšie a trvalo rádovo hodiny až dni.
„Mechanické odstránenie trombu sa dá zrealizovať v priebehu približne 15 až 20 minút a zároveň v takomto krátkom čase pociťuje pacient značnú úľavu,“ vysvetlil intervenčný angiológ a primár Kliniky angiológie Martin Koščo. Podľa neho ide o techniku, pri ktorej dokážu zo žíl odstrániť krvné zrazeniny rýchlo, efektívne a s minimálnym rizikom ďalších komplikácií.
Táto liečba však nemôže byť použitá univerzálne u všetkých pacientov, jej realizáciu podmieňuje viacero faktorov. „Najväčšie uplatnenie má najmä pri akútnych pacientoch, kde je riziková iná liečba. Hovoríme o pacientoch s traumou, napríklad po autonehode, tehotných ženách, ženách po pôrode, onkologických pacientoch či o pacientoch, pri ktorých nemôžeme použiť lieky na riedenie krvi,“ dodal Koščo.
Zdroj feed teraz.sk