Okrem vysokého obsahu vitamínu C má v sebe chren vitamín B1, B2, B6, B9, provitamín A a okrem toho cenné minerály, ako draslík, horčík, meď, železo, vápnik a fosfor. Pôsobí tiež preventívne na niektoré ochorenia spôsobené vírusmi a hubami. „Jeho účinky sú známe pri liečbe reumatických problémoch, prináša úľavu pri bolestiach kĺbov a svalov,“ priblížila Zuzana Klinčáková z Poradne zdravia RÚVZ Bratislava.
Chren tiež zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov a normalizuje zloženie črevnej mikroflóry. „Je močopudný, pretože podporuje prekrvenie obličiek,“ doplnila Klinčáková. Pomáha aj pri problémoch dýchacích ciest či prechladnutí. „Nastrúhajte chren a zmiešajte ho s medom v pomere 1:1. Užívajte tri lyžičky denne, pomôžu vám pri nachladnutí, proti kašľu, nádche i chrípke,“ odporúča úrad.
Upozornil, že pri konzumácii chrenu treba byť opatrný, pretože vo vyšších dávkach pôsobí dráždivo na trávenie a sliznice. Chren by nemali konzumovať pacienti so žalúdočnými alebo dvanástnikovými vredmi alebo so zlou funkciou štítnej žľazy.
Zdroj feed teraz.sk