Štúdiu vypracoval tím vedcov z Univerzity v Tübingene v Nemecku a 11. apríla ju zverejnil žurnál Science Advances.
Vrany čierne sú okrem ľudí prvým druhom, ktorý preukázal tento druh geometrickej intuície, uvádza kognitívny neurobiológ Andreas Nieder z z Univerzity v Tübingene.
Predchádzajúci výskum dokázal, že ľudia bez ohľadu na vek, kultúrne pozadie alebo vzdelanie sú skutočne dobrí v detegovaní geometrickej pravidelnosti tvarov.
Aj ostatné druhy živočíchov môžu mať vrodený zmysel pre geometriu, uvádza Nieder, no výskum matematických schopností sa doteraz na jeho testovanie nezameriaval.
Niederov tím skúmal dve vrany čierne chované v laboratóriu univerzity. Výskumníci už v minulosti preukázali, že matematické schopnosti vrán dosahujú úrovne batoliat.
V rámci novej štúdie vedci nechali vtáky vyberať z tvarov zobrazených na monitoroch počítača. Ak zo šestice ponúknutých tvarov vybrali ten správny, dostali za odmenu múčneho červa.
„Spočiatku sme vtákom dali na výber z veľmi zreteľne odlišných tvarov, napríklad piatich mesiacov a jednej kvetiny,“ vysvetľuje Nieder.
Keď vtáky hru pochopili, vedci zvýšili jej obťažnosť a začali vtákom zobrazovať rôzne tvary, okrem iného aj štvorce, rovnobežníky alebo nepravidelné štvoruholníky.
Vranám sa na obrazovke zobrazilo napríklad päť štvorcov a jeden nepravidelný štvoruholník iba mierne odlišný od štvorcov. Vedci sa tak snažili zistiť, či vtáky dokážu identifikovať nepravidelný tvar veľmi pripomínajúci tie pravidelné.
Vrany uspeli aj v tomto teste, dodávajú autori štúdie.
„Dôkazy sú veľmi presvedčivé. Výsledky musím prijať a myslím si, že sú vlastne super! Otázkou teraz je, odkiaľ sa táto schopnosť berie,“ uvádza Nieder, ktorý výsledky považuje za „naozaj pôsobivé“. Podľa jeho slov však ťažko poskytnúť odpoveď, pretože tento aspekt matematiky nebol u iných druhov ako u ľudí zatiaľ vôbec skúmaný.
Nieder sa domnieva, že geometrické schopnosti ľudí vychádzajú z nižších schopností, ktoré sú v ríši zvierat rozšírenejšie, ako sa v minulosti predpokladalo.
„Dúfam, že moji kolegovia skúmajú ďalšie druhy. Som si istý, že objavia ďalšie inteligentné druhy, ktoré to dokážu,“ uzatvára vedec.
Zdroj feed teraz.sk