Na fotografii je Mahmúd Adžúr a vytvorila ju palestínska fotografka Samar abú al-Awfová pre denník The New York Times. Chlapcovi minulý rok výbuch odtrhol jednu ruku a druhú zmrzačil, potom ho evakuovali do katarského hlavného mesta Dauha.
„Jedna z najťažších vecí, ktoré mi Mahmúdova matka vysvetlila, bola, že keď si Mahmúd prvýkrát uvedomil, že má amputované ruky, prvá veta, ktorú jej povedal, bola: ‚Ako ťa budem môcť objať?‚“ povedala fotografka al-Awfová.
Aj ona pochádza z Pásma Gazy, odkiaľ bola evakuovaná v decembri 2023. Teraz portrétuje ťažko zranených Palestínčanov, ktorí sa nachádzajú v Dauhe.
„Je to tichá fotografia, ktorá však hovorí nahlas. Rozpráva príbeh jedného chlapca, ale aj širšej vojny, ktorá bude mať vplyv na celé generácie,“ povedala Džumána az-Zajn Chúríová, riaditeľka organizácie World Press Photo so sídlom v Amsterdame.
Porota na fotografii ocenila „silnú kompozíciu a pozornosť venovanú svetlu“, aj jej námet, ktorý podnecuje k zamysleniu o Mahmúdovej budúcnosti.
Chlapec sa teraz učí nohami hrať hry na telefóne, písať a otvárať dvere. „Mahmúdov sen je jednoduchý – chce dostať protézy a žiť svoj život ako každé iné dieťa,“ uviedli vo vyhlásení organizátori súťaže.
Cenu za druhé miesto získali dve fotografie. Prvá z nich „Sucho v Amazónii“ od Musuka Nolteho pre Panos Pictures a Bertha Foundation zobrazuje stojaceho muža uprostred vyschnutého koryta rieky v Amazónii. Nesie zásoby svojej mame do dediny Manacapuru, kam sa kedysi dalo dostať loďou.
Druhá, „Nočný prechod“ od Johna Moora pre Getty Images, zobrazuje čínskych migrantov v pršiplášťoch chúliacich sa pri ohni počas studeného dažďa po prekročení mexicko-americkej hranice. Vznikla v kalifornskej oblasti Campo.
Porota v rôznych kategóriách ocenila 42 spomedzi 59.320 fotografií od 3778 fotoreportérov z celého sveta.
Zdroj feed teraz.sk