„Politika Izraela je jasná: do Pásma Gazy nevstúpi žiadna humanitárna pomoc a blokovanie tejto pomoci je jedným zo spôsobov nátlaku, ktoré bránia (militantnému hnutiu) Hamasu používať ju ako nástroj,“ uviedol Kac v oficiálnom vyhlásení. „V súčasnosti nikto neplánuje pustiť do Pásma Gazy žiadnu humanitárnu pomoc a neexistujú žiadne prípravy na umožnenie takejto pomoci,“ dodal Katz.
Vstup humanitárnej pomoci pre viac ako dva milióny Palestínčanov Izrael zablokoval pred viac ako mesiacom a vyhlásil, že zákaz zruší, až keď Hamas vydá zvyšných unesených rukojemníkov. Podľa Organizácie Spojených národov (OSN) dochádzajú zdravotnícke potreby, palivo, voda a ďalšie základné veci.
Izraelský minister obrany oznámil, že armáda Izraela v tzv. bezpečnostných zónach v Pásme Gazy zostane na neurčitý čas bez ohľadu na ďalší vývoj konfliktu. „Na rozdiel od minulosti (izraelská armáda) neevakuuje oblasti, ktoré boli vyčistené a obsadené,“ vyhlásil Kac. Dodal, že jednotky zostanú „v bezpečnostných zónach ako nárazník medzi nepriateľom a (izraelskými) komunitami v akejkoľvek dočasnej alebo trvalej situácii v Pásme Gazy“.
Armáda podľa neho zostane v takýchto oblastiach aj v Sýrii a Libanone. Izrael sa mal podľa mierovej dohody s libanonským hnutím Hizballáh pritom z krajiny stiahnuť už v januári, no svojich vojakov ponechal aj naďalej na piatich miestach, ktoré považuje za strategické. Po decembrovom zvrhnutí bývalého sýrskeho prezidenta Bašára Asada obsadil Izrael aj nárazníkovú zónu na juhu Sýrie.
Zdroj feed teraz.sk