Útoky hlásili z miest Agen, Réau, Luynes, Nanterre, Nîmes, Valence, Villepinte, Marseille a Toulon nachádzajúcich sa v rôznych častiach Francúzska.
Rozhlasová stanica Europe1 spresnila, že podpálených alebo posprejovaných bolo najmenej 21 áut. Ich majiteľmi sú väčšinou väzenskí dozorcovia alebo administratívni zamestnanci väzníc.
Denník Le Parisien napísal, že vyšetrovatelia pracujú okrem iných aj s hypotézou, že ide o akciu ultraľavicových skupín, ktoré útočia na väznice ako „symbol štátneho útlaku“. Svedčia o tom nápisy nasprejované na poškodených vozidlách v Marseille, Luynes, ako aj v meste Nimes: ide o skratku DDPF, ktorá v preklade znamená „práva francúzskych väzňov“.
Podľa informácií denníka Le Parisien spravodajské služby objavili na platforme Telegram kanál s rovnakým názvom ako táto skratka, kde následne našli výzvy na útoky na väzenské zariadenia a vyhrážky smrťou tým dozorcom, „ktorí zneužili svoju moc a prispeli k zhoršeniu podmienok vo väzniciach“.
Vyšetrovatelia súčasne nevylučujú, že útoky na väzenské zariadenia súvisia s obchodom s drogami. Autori spomínaných textov totiž niekedy používajú kódy a výrazy, ktoré zvyčajne používajú niektorí drogoví díleri predávajúci svoj tovar prostredníctvom Telegramu.
Vzhľadom na modus operandi a koordináciu akcií vyšetrovatelia predpokladajú, že cieľom páchateľov je rozsievať vo Francúzsku teror alebo zastrašovať. Protiteroristická prokuratúra sa jednoznačne domnieva, že metodiku podozrivých možno považovať za terorizmus, dodal Le Parisien.
Zdroj feed teraz.sk