„Na to, ako ich poznám a viem ako hrajú, si myslím, že podali skvelé výkony. Zaslúžene si išli pre toto víťazstvo a musím dať teda veľký kredit súperkám, že podali naozaj výborné výkony. Bohužiaľ, nám sa to nepodarilo,“ uviedol Lipták po prehre 1:2 s USA.
Kapitán do prvého singla nasadil Jamrichovú, aby bola Viktória Hrunčáková stopercentne pripravená na prípadnú rozhodujúcu štvorhru. V piatok proti Dánsku sa zaslúžila o dva body pre slovenskú zostavu, no na dvorci strávila spolu viac ako štyri hodiny. „Chceli sme, aby ‚Viki‘ nestrácala sily v dvojhre. Ale ‚Renča‘ už má tú kvalitu, aby mohla hrať aj takýto zápas.
Lipták, ktorý sa od decembra minulého roka stal trénerom talentovanej 17-ročnej tenistky, zhodnotil obe dvojhry. „U ‚Renčy‘ je to skôr o skúsenostiach. Môže ich však naberať len takýmito zápasmi. Myslím si, že súperka neskutočne servovala. Tam bol asi najväčší problém.“ Jamrichová mala v prvom sete dve možnosti. Najprv sa dostať do náskoku 3:2 a neskôr znížiť na 4:5. Pri prvom brejkbale Baptisteová zahrala eso a druhý odvrátila Američanka po kvalitnej výmene z jej strany. V druhom dejstve nemala ani jednu šancu. „Tých šancí bolo minimum, čo sa týka returnových gemov. Súperka využila malé zaváhania, ktoré ‚Renča‘ urobila a potom si doservovala zápas. To bolo asi hlavný rozdiel. Myslím si, že inak to bolo veľmi vyrovnané. Ja som bol s jej výkonom spokojný a určite sa nemá za čo hanbiť. Bolo tam veľa pozitívnych vecí, na ktorých robíme a z toho sa teším. Škoda, keby boli vyrovnanejšie stavy na returnových gemoch, možno by aj súperka ukázala, že je človek,“ zdôraznil Lipták.
Líderka a tímová jednotka Šramková mohla podľa neho vyhrať oba sety: „V prvom prehrávala, nakoniec mala 6:5 a servis. Boli tam dve lopty. Myslím si, že sa trošku zľakla šance dohrať si ten set. Potom súperka zahrala podľa mňa neskutočný tajbrejk. Druhý bolo hneď 4:0, 5:2 a tam trošku sa mi zdalo, ako keby jej trocha odišla energia. Začala hrať pasívnejšie. Ťažko povedať. Možno si myslela, že sa to nejak dohrá a už sa koncentrovala viac na tretí set. Odohrala veľmi ťažký zápas v piatok a boli to tiež veľmi dlhé výmeny, mohlo to zohrať nejakú rolu. Bohužiaľ koncovky tých setov nezvládla a asi to rozhodlo.“
Tímový kapitán sa vyjadril aj k atmosfére: „Bola neskutočná. Chcem sa poďakovať ľuďom, že prišli a myslím si, že sme si to všetci užívali. Už dlho som nezažil takú atmosféru v Bratislave v tejto súťaži. Vážime si to. Bohužiaľ, sa nám nepodarilo to nejako zúročiť.“
Priblížil aj rozhodnutie k zmene nominácie vo štvorhre. Premiérovo v súťaži sa predstavila iba 16-ročná Mia Pohánková, spoločne s Terezou Mihalíkovou viedli nad párom Asia Muhammadová, Desirae Krawczyková 3:0 v prvom sete, keď súperky skrečovali. „Netušili sme, že budeme musieť hrať debla. Podľa pravidiel sa však musí hrať, aj keď je už rozhodnuté o finalistovi. V podstate som sa dohodol s ‚Terkou‘, nech s ňou hrá ako skúsená hračka a nech si Mia vyskúša svoj debut. Myslím si, že tie prvé tri gemy hrala neskutočne. Užívala si to a podľa mňa Mia je ďalšia hráčka, s ktorou môžeme do budúcnosti rátať.“
Kapitána mrzelo, že v súťaži prišlo opäť k zmene formátu. Predtým mali istú účasť na finálovom turnaji aj predchádzajúce finalistky. „Bohužiaľ. Mohli sme byť priamo vo finále, ale týmto formátom to nebolo možné. Každý rok sa niečo mení. Aj počas roka. Teraz zmenili termín finálového turnaja. Oni podľa mňa nevedia počas roka, čo bude. Je to zvláštne, no my s tým nič neurobíme.“
Slovenský tím čakajú v novembri barážové stretnutia. Hrať sa bude od 10. novembra v siedmich trojčlenných skupinách a víťazi postúpia do kvalifikácie pre ďalší ročník.
Davenportovú potešil tím: „Som šťastná, že sme v Bratislave uspeli“
Americké tenistky prvýkrát v Pohári Billie-Jean Kingovej zdolali Slovensko. V kvalifikačnej C-skupine na harde v bratislavskom NTC uspeli už po dvojhrách a zaistili si miestenku na septembrový finálový turnaj. Doplnili tak päticu Japonsko, Španielsko, Kazachstan, Ukrajina a Veľká Británia. Účasť medzi elitnou osmičkou mali už v predstihu istú úradujúce šampiónky Talianky a domáca Čína.
Američanky upravili vzájomnú bilanciu so Slovenkami na 1:2. Vlani prehrali v 1. kole finálového turnaja v Malage 1:2. Proti tímu Mateja Liptáka neuspeli 1:2 aj v prvom vzájomnom dueli na finálovom turnaji v Prahe v roku 2021. „Samozrejme, stretnutie bolo pre nás vrcholom celého týždňa. Na tento duel sme sa najviac tešili. Tento týždeň nás sprevádzalo niekoľko problémov. V pondelok som ešte nemala k dispozícii všetky hráčky. Do stredy sa postupne dostali do Bratislavy. Myslím si, že vytvorili naozaj skvelý tím. Predviedli na kurte excelentné výkony a naozaj môžem byť na nich len hrdá. Som veľmi šťastná, že sme v Bratislave uspeli,“ uviedla kapitánka amerických tenistiek Lindsay Davenportová.
Trojnásobnej grandslamovej víťazke vo dvojhre a bývalej svetovej jednotke chýbala v tíme Jessica Pegulová. Okrem svetovej trojky družstvu z pôvodnej nominácie nemohli pomôcť Danielle Collinsová a McCartney Kesslerová. Úspešne ich však nahradili Bernarda Perová (76. WTA) a Hailey Baptisteová (86). „Ako kapitánka môžem povedať, že som na svoje zverenkyne pyšná. Vždy máte nejaké plány a úmysly. Musíte to však v stretnutiach a zlomových okamihoch potvrdiť na kurte. Myslím si, že obe moje hráčky to dokázali. Potvrdili, že sú schopné zvládnuť aj ťažké a náročné psychologické situácie.“
Američanky v sobotu hladko zdolali Dánky 3:0 a v nedeľu v zaplnenej hale pokorili aj domáce reprezentantky. Dôležitý prvý bod získala Baptisteová, ktorá zdolala Renátu Jamrichovú. „Vedeli sme, že zápas proti Renáte musíme vyhrať. Z toho vyplýval aj väčší tlak na Hailey. Ona to sama cítila, že je pod tlakom, aby vybojovala bod pre USA. Bola aj favoritka z hľadiska rebríčka a skúseností. V týchto zápasov je to však vždy veľmi náročné a môže sa to rýchlo otočiť. Očakávala tvrdý odpor od súperky, čo sa aj potvrdilo. Renáta určite nebola ľahkou súperkou. Myslím si, že Hailey zahrala naozaj fantasticky a zaslúžene v tomto stretnutí zvíťazila.“
V súboji tímových jednotiek bola favorizovaná Rebecca Šramková, no v závere oboch setov zaváhala a Perová to využila. „Na stretnutie proti Rebecce sme sa pripravovali o niečo intenzívnejšie. Vedeli sme, že Bernarda s ňou nikdy neprehrala. Samozrejme, že sme sledovali výkony Rebeccy na internete. Urobili sme si taktický plán, ako proti nej úspešne zahrať. Podľa mňa Bernarda zvládla svoju úlohu excelentne. Dovolím si tvrdiť, že odohrala jeden z najlepších zápasov svojej kariéry.“
Ambície Američaniek na finálovom turnaji v čínskom Šen-čene (16.-21. septembra) sú jasné. „Samozrejme, pre nás je jednoznačným cieľom vždy túto súťaž vyhrať. Myslím si, že máme na to potenciál aj schopnosti. Hoci výsledky v uplynulých rokoch to možno neodzrkadľujú. Pokiaľ sa nemýlim, USA vyhrali túto súťaž dvakrát za predchádzajúcich 25 rokov. Počas svojho obdobia pri národnom tíme som sa veľa naučila a myslím si, že naozaj máme potenciál, cieľ aj schopnosť tento turnaj vyhrať a bolo by to pre mňa veľkým potešením,“ skonštatovala Davenportová.
Zdroj feed teraz.sk