10.2 C
Bratislava
nedeľa, 13 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Prekonal ho Märtens po 16 rokoch na 400 m

Štokholm 12. apríla (TASR) - Nemecký plavec Lukas Märtens po 16 rokoch prekonal svetový rekord na 400 metrov voľným spôsobom. Na mítingu v Štokholme...
HomeZahraničieČlenovia WHO sú blízko k dohode o zvládaní budúcich pandémií

Členovia WHO sú blízko k dohode o zvládaní budúcich pandémií

Ženeva 12. apríla (TASR) – Členovia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú po troch rokoch rozhovorov blízko k uzavretiu dohody, ktorej cieľom má byť pripraviť svet na budúce pandémie. Pre agentúru Reuters to v sobotu uviedli zdroje oboznámené s rokovaniami, informuje TASR.

Dosiahnutie „principiálnej dohody“ predtým pre agentúru AFP potvrdila aj Anne-Claire Amprouová, spolupredsedníčka Medzivládneho vyjednávacieho tímu WHO (INB) pre takzvanú pandemickú dohodu. Hovorca WHO uviedol, že diskusie boli nateraz prerušené a budú pokračovať v utorok.

Zmluva má byť výsledkom trojročných intenzívnych rokovaní a mala by byť právne záväzná. Jej cieľom je posilniť globálnu ochranu pred novými patogénmi po pandémii COVID-19, ktorá si v rokoch 2020 – 2022 vyžiadala milióny životov.

„Rokovania trvali celú noc až do deviatej hodiny sobotného rána, no nepodarilo sa vyriešiť posledné sporné body,“ uviedol jeden zo zdrojov priamo zapojených do rokovaní v Ženeve. Podľa ďalšieho diplomatického zdroja „došlo k významnému pokroku – dosiahnutá bola už takmer celá dohoda, avšak s niekoľkými nevyriešenými zásadnými otázkami“.



Napriek viacerým kolám dlhotrvajúcich rozhovorov sa minulý rok nepodarilo dodržať kľúčový termín a dospieť k finálnej podobe dohody. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus však na konci minulého roka vyjadril presvedčenie, že dohoda by mohla byť finalizovaná do mája 2025.

Členské krajiny, ktoré sa zapojili do diskusií, budú mať možnosť dohodu ratifikovať alebo neratifikovať po jej formálnom prijatí. Jednou z najspornejších otázok medzi bohatými krajinami a rozvojovými štátmi je, ako spravodlivo rozdeliť lieky a vakcíny tak, aby sa predišlo chybám z pandémie COVID-19.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno