Dokument, ktorý podpísali najvyšší bezpečnostní predstavitelia oboch krajín, umožňuje nasadenie amerického vojenského personálu v zariadeniach kontrolovaných Panamou na účely výcviku, cvičení a celého radu ďalších činností.
Dohoda však neumožňuje Spojeným štátom vybudovať v oblasti prieplavu vlastné základne, čo by bolo medzi Panamčanmi veľmi nepopulárne a právne náročné, píše agentúra. Dáva však USA široké možnosti na rozmiestnenie nešpecifikovaného počtu personálu na bývalých základniach, z ktorých niektoré Washington vybudoval, keď pred desaťročiami zaberal zónu prieplavu.
Počas utorka a stredy navštívil Panamu Pete Hegseth, pričom išlo o prvú oficiálnu návštevu amerického ministra obrany v krajine za posledné desaťročia. Trump od svojho januárového návratu k moci opakovane tvrdil, že Čína má príliš veľký vplyv na Panamský prieplav, cez ktorý ročne prejde viac ako 40 percent americkej kontajnerovej dopravy v hodnote približne 270 miliárd dolárov.
Americký prezident opakovane odmietol vylúčiť možnosť použitia vojenskej sily na získanie kontroly nad prieplavom, ktorý Washington pred viac ako storočím vybudoval a dlhodobo spravoval. Od roku 1999 ho spravuje Panama.
Trump tvrdil, že Panama prevádzku prieplavu prenechala Číne a americkým lodiam prechádzajúcim cez prieplav účtovala vysoké poplatky. Panamská vláda tieto obvinenia dôrazne odmieta a upozorňuje, že prieplav spravuje spoločnosť nezávislá od vlády.
Zdroj feed teraz.sk