Návrh zmien ruší požiadavku na pravidelnú obmenu všetkých senátov ÚS. Upúšťa sa aj od ustanovovania právneho zástupcu Ústavným súdom v situácii, ak ho možno ustanoviť postupom podľa osobitného zákona.
Vo vzťahu k personálnemu zabezpečeniu činnosti ÚS sa zjednodušuje prístup k funkcii súdneho poradcu. Taktiež sa dopĺňa subsidiárne použitie Správneho súdneho poriadku vzhľadom na charakter konania pred ÚS, ktorý je bližší právnej úprave správneho súdnictva. Ďalšie navrhované zmeny sa týkajú rozhodovania v prípade konania o súlade právnych predpisov. Upúšťa sa od vyhlasovania v Zbierke zákonov SR nevyhovujúcich nálezov ÚS, ktoré nevyvolávajú zmenu právneho poriadku. „Plénum ÚS bude mať možnosť rozhodnúť aj o zverejnení iného rozhodnutia v Zbierke zákonov SR ako rozhodnutia, ktorým ÚS vyslovil nesúlad právnych predpisov alebo rozhodnutia ÚS vo veci samej, na základe ktorého zaniká platnosť rozhodnutia ÚS o pozastavení účinnosti napadnutého právneho predpisu, jeho časti alebo niektorého jeho ustanovenia,“ uvádza ministerstvo sa v predkladacej správe. Ďalšia zmena sa týka konania o ústavnej sťažnosti, v ktorom sa zrušuje diferencovanie medzi nedostatkom právomoci ÚS na prerokovanie ústavnej sťažnosti a neprípustnosťou takejto sťažnosti.
„Navrhované zmeny a doplnenia zákona zabezpečia efektívnejšie konanie a rozhodovanie ÚS a súčasne aj precizovanie právnej úpravy v tých častiach, ktorých výklad môže byť sporný, prípadne nejednoznačný,“ uviedol rezort. Novela by mala podľa predpokladu nadobudnúť účinnosť 1. novembra.
Hovorkyňa ÚS Martina Ferencová pre TASR potvrdila, že návrh precizuje právnu úpravu novelizovaného zákona v reakcii na poznatky z jeho viac ako šesťročnej aplikačnej praxe. „Navrhované zmeny sa týkajú najmä úpravy niektorých vnútorných pomerov súdu a procesných ustanovení s cieľom zabezpečiť efektívnejšie konanie a rozhodovanie ÚS,“ uviedla.
Zdroj feed teraz.sk