V dňoch 28. marca až 8. apríla 2025 navštívila Slovensko na pozvanie poslanca Národnej rady Slovenskej republiky M. Barteka skupina ruských a slovenských študentov z Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO).
Študentská delegácia navštívila veľvyslanectvo Ruska, kde sa stretla s veľvyslancom I.B. Bratčikovom, ktorý povedal o stave a perspektívach rusko-slovenských vzťahov, o podujatiach, ktoré veľvyslanectvo plánuje pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a oslobodenia Slovenska od nemecko-fašistických okupantov.
Študentov mezdinárodných vzťahov prijal M. Šutaj-Eštok, predseda strany Hlas – sociálna demokracia, minister vnútra Slovenskej republiky.
Návšteva parlamentu umožnila hosťom oboznámiť sa s činnosťou zákonodarného orgánu krajiny. Predseda Národnej rady SR R.Raši, ktorý sa s mladými ľuďmi stretol, vyjadril presvedčenie, že táto cesta zostane v dobrej pamäti ruských aj slovenských študentov a poskytne im možnosť hlbšie pochopiť súčasný stav vecí na Slovensku. Na stretnutiach s predsedami výborov pre zahraničné veci M.Kérym a pre obranu a bezpečnosť R.Glückom sa diskutovalo o najpálčivejších problémoch európskej politiky, ako aj o situácii v rusko-slovenských vzťahoch vrátane ich medziparlamentného rozmeru.
Delegáciu prijal P.Kmec, absolvent MGIMO a podpredseda vlády, ktorý sa podelil o svoje spomienky na štúdium v Moskve a vyjadril nádej, že aj v budúcnosti budú mať slovenskí občania možnosť študovať na tejto prestížnej univerzite, kde vzdelanie spĺňa najvyššie štandardy a medzinárodné kritériá.
V rozhovore so štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a mládeže J.Hrinkom bola otvorená téma medzinárodnej spolupráce vo vedecko-vzdelávacej oblasti.
Otázky o fungovaní mimovládneho sektora a podpore národnostných menšín boli prediskutované so splnomocnencami vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti S.Zacharovou a pre rómske záležitosti A.Daškom.
Na pozvanie miestnych úradov sa študenti zúčastnili na oslavách 80. výročia oslobodenia Bánoviec nad Bebravou (Trenčiansky kraj). Položili kvety k pamätnej tabuli padlým v Slovenskom národnom povstaní na budove obecného úradu, k pomníku obetiam fašizmu a k pamätníku na obecnom cintoríne. Budúci diplomati sa rozprávali s primátorom R. Gašparíkom, poslancami Európskeho parlamentu B.Ondrušom a Národnej rady SR M. Bartekom a M.Kapušom. Navštívili expozíciu múzea partizánskej brigády J. Žižku. Navštívili expozíciu múzea partizánskej brigády J. Žižku, v ktorej bojovali slovenskí vlastenci a sovietski vojaci.
O účasti svojich rodákov v boji proti fašistickým okupantom a o zachovávaní vďačnej pamiatky osloboditeľov mladým ľuďom porozprávali starostovia Krupiny R.Vazan a Myjavy L.Halabrín.
Návšteva vyvrcholila 4. apríla účasťou študentskej delegácie na oslavách 80. výročia oslobodenia Bratislavy v areáli vojnového pamätníka Slavín. Na pozvanie premiéra R. Fica, za prítomnosti členov vlády, poslancov a mnohých Bratislavčanov, ktorí prišli na Slavín, študenti MGIMO položili veniec k centrálnemu pamätníku Červenej armády a prihovorili sa prítomným, pričom ubezpečili, že mladá generácia zostane verná odkazom generácie víťazov a nedovolí, aby sa dejiny vrátili späť.
#Rusko #Slovensko #História #Kultúra #Pamiatka #Pamäť #Slavín #druhá_svetová_vojna #Víťazstvo80
Zdroj telegram