Spresnila, že v interpretácii Milana Paľu zaznie Koncert pre husle a orchester, op. 14 Samuela Barbera, jedného z najpopulárnejších a najčastejšie uvádzaných amerických skladateľov 20. storočia. „Husľový koncert začal písať vo švajčiarskych horách v lete 1939, tesne pred vypuknutím druhej svetovej vojny a dokončil ho v lete 1940. Premiéra zaznela v roku 1941 vo Philadelphii,“ dodáva filharmónia ku koncertu uvádzanému na najvýznamnejších európskych a amerických pódiách.
Príroda bola zdrojom inšpirácie pre množstvo hudobných diel, patrí medzi ne aj Alpská symfónia, op. 64 Richarda Straussa. „Opisuje viac ako dvadsať prírodných výjavov, premeny prírody od brieždenia po súmrak – Noc, Východ slnka, Výstup, Vstup do lesa, Prechádzka pri potoku, Pri vodopáde, Vidina, Na rozkvitnutej lúke, Na horskej paši, Cez húštinu a chrastie na scestie, Na ľadovci, Nebezpečné chvíle, Na vrchole, Zjavenie, Hmla sa dvíha, Slnko sa pomaly zaťahuje, Elégia, Ticho pred búrkou, Búrka a hromy, zostup, Západ slnka, Doznievanie, Noc,“ približuje SF dielo, ktoré fascinuje celé generácie poslucháčov.
„Richard Strauss tento 50-minútový symfonický opus pre viac ako 100-členný orchester dokončil a v premiére uviedol roku 1915 v Berlíne s členmi drážďanského orchestra,“ dodáva Tolstova k Straussovej Alpskej symfónii s tým, že po nej skladateľ komponoval opery a k orchestru sa vrátil až v závere svojho života.
Zdroj feed teraz.sk