Podľa Romančenkovej vnučky Julije jej starý otec až do roku 2014 nikdy nehovoril v zlom o ZSSR ani Rusku a udržiaval dobré vzťahy s bývalými väzňami z Buchenwaldu žijúcimi v Ruskej federácii.
Anexia Krymu Ruskom bola však preňho „veľmi bolestivá“ a prinútila ho zmeniť postoj k susednému štátu. Ruská invázia na Ukrajinu 24. februára 2022 sa pre Borysa Romančenka stala „novou hrôzou a šokom“. „Také niečo si ani nevedel predstaviť,“ povedala jeho vnučka.
Koncentračným táborom Dora-Mittelbau prešlo v rokoch 1943-45 asi 60.000 ľudí, z ktorých asi tretina neprežila. Väzni boli nútení podieľať sa na výrobe zbraní pre nemeckú armádu (wehrmacht). Tábor bol oslobodený americkou armádou v apríli 1945.
Tábor Dora-Mittelbau bol jednou z vonkajších pobočiek koncentračného tábora Buchenwald. Tam sa slávnosť k 80. výročiu oslobodenia konala v nedeľu 6. apríla. Hlavným rečníkom bol 98-ročný bývalý väzeň Andrej Mojsejenko z Minska.
Ministerstvá zahraničných vecí Bieloruska a Ruska vopred vyjadrili nespokojnosť s tým, že ich oficiálni predstavitelia neboli pozvaní na spomienkové obrady v Buchenwalde a Dora-Mittelbau.
Na spomienkovom akte v Dora-Mittelbau sa zúčastnil aj 100-ročný Albrecht Weinberg, ktorý je jedným z mála žijúcich bývalých väzňov tohto koncentračného tábora, kam sa dostal pre svoj židovský pôvod.
V januári tohto roku – keď sa líder kresťanských demokratov (CDU) Friedrich Merz rozhodol pri schvaľovaní návrhu zákona o prísnejších pravidlách prisťahovalectva spoľahnúť sa aj na podporu krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) – Weinberg vrátil štátu vyznamenanie Rad za zásluhy Spolkovej republiky Nemecko.
Zdroj feed teraz.sk