Obnovené izraelské údery podľa jeho slov viedli k rozsiahlym civilným obetiam. „Preživší obyvatelia v celom Pásme Gazy sú opakovane vysídľovaní a nútení žiť v stále sa zmenšujúcom priestore, kde jednoducho nie je možné uspokojiť ich základné potreby,“ konštatoval Dujarric.
Veľká časť obyvateľstva palestínskej enklávy už bola v období od začiatku vojny medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas zo 7. októbra 2023 do začiatku prímeria v januári tohto roka aspoň raz vysídlená, píše AFP.
Do Pásma Gazy sa pritom nedostali žiadne nové dodávky humanitárnej pomoci, odkedy tam Izrael 2. marca zablokoval vstup nákladných áut s pomocou, zatiaľ čo rokovania o druhej fáze už porušeného prímeria medzi Izraelom a hnutím Hamas uviazli na mŕtvom bode. Izrael obnovil útoky na Pásmo Gazy 18. marca.
Šéfovia šiestich agentúr OSN v tejto súvislosti v pondelok vyzvali na urýchlené obnovenie prímeria v Pásme Gazy a varovali pred nedostatkom pomoci a hladom. V spoločnom vyhlásení apelovali na „svetových lídrov, aby konali – pevne, naliehavo a rozhodne – a zabezpečili dodržiavanie základných zásad medzinárodného humanitárneho práva“.
Izrael popiera, že by v palestínskej enkláve porušoval humanitárne právo, a obviňuje bojovníkov Hamasu z ubližovania civilistom, pretože medzi nimi operujú. Podľa palestínskych predstaviteľov bolo v dôsledku izraelských útokov v Pásme Gazy zabitých viac ako 50.000 Palestínčanov. Začali sa po tom, ako 7. októbra 2023 tisíce ozbrojencov pod vedením Hamasu zaútočili na obce v južnom Izraeli a podľa tamojších úradov zabili 1200 ľudí a 251 uniesli ako rukojemníkov.
Zdroj feed teraz.sk