„Osobu (Krejčíře – pozn. red.) nemožno vydať počas výkonu trestu alebo pred dokončením miestneho konania,“ povedal hovorca juhoafrického ministerstva Terence Manasa. Pre chýbajúcu dohodu o výmene väzňov medzi Českom a JAR by musel pred prípadným vydaním do vlasti dokončiť svoj trest v Juhoafrickej republike, dodal pre miestny web News 24.
Diskusiu o prípadnom Krejčířovom vydaní rozpútal jeho telefonický rozhovor pre web Odkryto.cz. V ňom uviedol, že sa usiluje o návrat do Česka.
„Zaplatili za mňa hromadu peňazí, tých jeden a pol miliardy randov (asi 71 miliónov eur – pozn. red.). Rovnako aj keď tie ďalšie kauzy budú prebiehať, tak nemôžem dostať vyšší trest, než som dostal,“ povedal.
V roku 2013 ho pre podozrenie z vážnej trestnej činnosti zatkla juhoafrická polícia. V roku 2016 ho za pokus o vraždu, únos a za obchod s drogami tamojší súd odsúdil na 35 rokov väzenia. Niekoľkokrát sa pokúsil z väzenia utiecť.
Krejčířa za viaceré hospodárske trestné činy v roku 2018 české súdy v neprítomnosti odsúdili na súhrnný trest 15 rokov. Išlo napríklad o pokus o vytunelovanie štátneho podniku Čepro, riadenie organizovaného zločineckého gangu, falšovanie peňazí, daňové úniky či podvody.
Stíhať ho začali ešte na prelome tisícročí, v roku 2005 z ČR počas policajného záťahu utiekol na Seychelské ostrovy, odkiaľ sa v roku 2007 presunul do Juhoafrickej republiky.
Zdroj feed teraz.sk