„Najvýraznejší vplyv za posledné roky na odliv kamiónov z obcí na strednom Slovensku mal úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa. V oboch obciach len krátko po otvorení úseku evidovala NDS na základe dát z mýtneho systému pokles počtu kamiónov až o 94 %. Úsek D1 Dubná Skala – Turany zase vyprevadil kamióny prechádzajúce mestom Martin v smere súbežnom s novým diaľničným úsekom (úbytok o 83 %) či zo Sučian (úbytok o 75 %),“ uviedla NDS.
Diaľničiari priblížili, že výstavba cestnej infraštruktúry býva vnímaná ako environmentálne nezodpovedná. Odkláňanie dopravy z miest a obcí má však podľa nich význam najmä z hľadiska kvality ovzdušia. Podľa NDS to potvrdzujú aj ďalšie odovzdané stavby. Ako príklad uviedli úsek R2 pri Zvolene, ktorý odbremenil obyvateľov Zvolenskej Slatiny, obcí Vígľaš a Pstruša o viac než tri štvrtiny kamiónov.
„Zhruba 80 % kamiónov odlákal aj ťah R2 Pstruša – Kriváň z obcí Detva a Kriváň. O takmer 90 % menej nákladných vozidiel prechádza Žilinou a Čadcou po otvorení tamojších častí D3. Kamióny ubudli aj z obcí Skalité, Čierne a vďaka obchvatom rýchlostnej cesty R2 aj z miest Žiar nad Hronom a Bánovce nad Bebravou,“ priblížila NDS.
Diaľničiari pripomenuli, že v posledných rokoch prišlo k výraznému odlivu nákladnej dopravy z obytných častí miest a obcí aj na východe Slovenska. Ide najmä o cesty v okolí Prešova. Úsek D1 Prešov, západ – Prešov, juh podľa NDS odlákal z mesta 89 % kamiónov a takmer polovica nákladných áut sa presunula na nedávno otvorený severný obchvat.
Odľahčiť od kamiónovej dopravy sa podarilo aj ďalšie obce na Slovensku. Podľa údajov NDS o 87 – 89 % menej nákladných áut prechádza od otvorenia úseku D1 Fričovce – Svinia cez obce Hendrichovce, Bertotovce a Chminiansku Novú Ves. „Podobný efekt malo otvorenie ťahu D1 Jánovce – Jablonov, II. úsek. Z obcí Spišský Hrhov, Klčov či Nemešany sa odklonilo takmer 90 % kamiónov, z Levoče až 93 %. Menej kamiónov vídajú aj obyvatelia Košických Oľšian a Ďurďošíka,“ doplnila NDS.
Zdroj feed teraz.sk