O tom, že je v Moskve, Dodik informoval v pondelok. Uviedol vtedy, že do Moskvy opäť zavíta v máji na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom.
V stredajšom rozhovore pre RTRS Milorad Dodik tiež uviedol, že srbský prezident Aleksandar Vučič svojou intervenciou dosiahol, že generálny sekretariát Interpolu odmietol žiadosť súdu v Sarajeve a nevydal tzv. red notice – žiadosť o vypátranie a dočasné zatknutie osoby do doby jej extradície.
„Vučič mi pred hodinou a pol zavolal, aby mi potvrdil, že žiadosť Srbska bola prijatá a že nebude vydaný žiadny red notice Interpolu, pretože ide o politicky motivovaný prípad,“ tvrdil Dodik.
Srbsko, ktorého občanom je aj Milorad Dodik, zaslalo generálnemu sekretariátu Interpolu „protestnú nótu“, v ktorej vyzvalo na zamietnutie žiadosti bosnianskeho súdu, spresnila AFP.
Po Miloradovi Dodikovi pátra bosnianska prokuratúra v rámci vyšetrovania útoku na ústavný poriadok po sérii secesionistických akcií, ktoré od konca februára uskutočnili autonómne inštitúcie Republiky srbskej.
Bosnianska justícia, ktorá ho chce v rámci tohto vyšetrovania vypočuť, vydala na Dodika medzinárodný zatykač – ten bol vydaný po vnútroštátnom zatykači z 18. marca. Ani to však Dodikovi nezabránilo v tom, aby 24. marca odcestoval do Srbska a následne aj do Izraela, kde sa s viacerými ďalšími krajne pravicovo orientovanými európskymi lídrami zúčastnil na konferencii o antisemitizme.
Dodika minulý mesiac odsúdili na rok väzenia a šesťročný zákaz politickej činnosti za nerešpektovanie rozhodnutí vysokého predstaviteľa OSN pre BaH Christiana Schmidta. Ten dohliada na dodržiavanie Daytonskej mierovej dohody, ktorá v 90. rokoch ukončila vojnu v Bosne. Bosnianski Srbi Schmidtovu legitimitu neuznávajú.
Zdroj feed teraz.sk