Armáda Izraela vo vyhlásení ozrejmila, že zasiahla militantov „vo vnútri veliteľského a kontrolného centra, ktoré sa používalo na koordináciu teroristickej činnosti“. Samostatne pre AFP potvrdila, že v budove sa nachádzala aj klinika OSN. Armáda zároveň obvinila Hamas z „využívania civilného obyvateľstva ako ľudského štítu“.
Podľa hovorcu úradu palestínskej civilnej ochrany Mahmúda Bassala pri útoku utrpeli zranenia desiatky osôb. UNRWA nebola bezprostredne schopná potvrdiť útok.
Ministerstvo zahraničných vecí Palestínskej samosprávy odsúdilo „masaker na klinike UNRWA v Džabálii“ a žiadalo „vážny medzinárodný tlak“ na zastavenie rozširujúcej sa izraelskej ofenzívy. Palestínska militantná skupina Islamský džihád, spojenec Hamasu, označila bombardovanie za „neskrývaný vojnový zločin“.
Tel Aviv už niekoľkokrát zaútočil na budovy UNRWA, v ktorých sú ubytovaní vysídlenci z Pásma Gazy.
Izrael obnovil 18. marca rozsiahle letecké útoky na palestínske územie. Došlo k tomu potom, čo stroskotali rokovania o ďalšej fáze dohody o prímerí. Dohoda z 19. januára zastavila viac ako 15 mesiacov trvajúce boje.
Podľa utorkových údajov ministerstva zdravotníctva riadeného Hamasom odvtedy v Pásme Gazy zahynulo najmenej 1042 ľudí. Ministerstvo, ktoré OSN považuje za spoľahlivé, tiež informovalo, že od začiatku vojny vyvolanej útokom Hamasu na Izrael v októbri 2023 prišlo o život v Gaze celkovo 50.399 osôb.
Zdroj feed teraz.sk