21.8 C
Bratislava
nedeľa, 20 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

V Libanone zadržali niekoľko osôb, ktoré mali plánovať útoky na Izrael

Bejrút 20. apríla (TASR) - Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila...
HomeMagazínFalco dosiahol unikátny americký míľnik v šate punkera Amadea

Falco dosiahol unikátny americký míľnik v šate punkera Amadea

Viedeň 29. marca (TASR) – Rakúsky muzikant Falco nahral, najmä v prvej fáze svojej kariéry viacero moderných pesničiek, v ktorých on i jeho tvorivý spolupracovník Robert Ponger využili hudobný talent a zmysel pre jemný experiment. Globálne sa však presadil až treťou platňou a aj to najmä excentrickou popovkou Rock Me Amadeus, ktorá pred 39 rokmi dosiahla míľnik prvým miestom v americkej hitparáde. Doteraz sa nikomu inému nepodarilo pristáť na špici rebríčka v USA s pesničkou v nemeckom jazyku, aj keď v éteri, najmä v tom zaoceánskom, zneli aj podporené remixové verzie bez textu slôh Falcovho hitu.

Johann Hölzel vtrhol na domácu scénu ako 24-ročný singlom Ganz Wien (celá Viedeň) a najmä následným hitom Der Kommissar. Ten v závere roka 1981 ovládol aj nemecký rebríček a začalo sa hovoriť o významnej posile Novej nemeckej vlny (Neue Deutsche Welle – NDW). Falco sa síce historicky takto kategorizuje, ale mal vlastnú cestu hudobného priekopníctva. Neustále sa držal pevne na rakúskej zemi, ale vzlietal anglosaskými výstrelkami i svojským poňatím rapu.

Na albume Einzelhaft (1982) spieva, rapuje i hovorí v silných piesňach, okrem spomínaných dvoch napríklad aj v Maschine brennt, Auf der Flucht, či Helden von heute. Dielo obsahuje aj známu recesnú Nie mehr Schule. Piesne mali šťavu, moderný, až nerakúsky zvuk a všadeprítomnú nápaditosť. Falco sa proste nepáral, kde sa mu chcelo, tak do textu v nemčine prihodil idióm, citoslovce, či zvolanie v angličtine. Albumom v tom čase zaujal napríklad aj v Nórsku a keby niet socialistických obmedzení, popularita Kommissara a spol. by sa bola vďaka stanici Ö3 vyplavila aj na Slovensku. Prvé Falcovo obdobie bezpochyby patrí k cennému fondu európskej modernej hudby.

V roku 1984 vydal album Junge Römer s rovnomenným hitom a dostal zaň opäť priaznivé recenzie. O poldruha roka neskôr už bola na svete platňa Falco 3 a s ňou prišiel fenomenálny komerčný úspech, rakúsky umelec už spolupracoval s holandským producentským duom Bolland & Bolland. Singel Rock Me Amadeus dobyl prakticky všetky veľké rebríčky vrátane britského a amerického. Jeanny bola prevažnou jednotkou na kontinente a vysoko rúbal aj song Vienna Calling, v USA bol na najvyššie 18. pozícii, celý album sa tam vyšvihol na 3. miesto.

Hitovka Rock Me Amadeus trónila v Amerike na čele od 29. marca 1986 tri týždne, až potom ju vystriedal Princov Kiss. V rozhlasovom prehľade American TOP40 legendárny dídžej Casey Kasem uviedol novú jednotku krátkym strastiplným príbehom o geniálnom rakúskom komponistovi. Wolfgang Amadeus Mozart bol ústredným obrazom textu i videoklipu, Falco v ňom demonštroval neutíchajúci vzťah k rodnej kultúre, účinne „zmixovaný“ s ľúbosťou k novým trendom.

V piesni Rock Me Amadeus prezentuje Falco Mozarta ako dobovú superstar i ako „punkera“, jeho slávny krajan je proste rockový idol. Text nemá ambície hlbokých myšlienok, ale spolu s úderným rytmom a unikátnym prejavom speváka atraktivizuje tému dejinného virtuóza a skladateľa. Až tak, že sa ako jediný rakúsky umelec presadil naraz na špicu predaja v Spojenom kráľovstve i za oceánom. Pred ani po Rock Me Amadeus nik iný nedokázal dobyť singlovú Ameriku s produktom v nemeckom jazyku.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno