Ako pre TASR uviedla jej riaditeľka Denisa Šoltésová, s odborníkmi sa tiež zaoberali identifikáciou stereotypov a predsudkov, ktoré znižujú dostupnosť odbornej pomoci v regióne. „Témou bolo i posilnenie partnerstiev subjektov zainteresovaných do riešení týchto otázok a na príkladoch dobrej praxe boli prezentované výsledky a výstupy spomenutého projektu,“ povedala Šoltésová.
V projekte, ktorý trval od vlaňajšieho novembra, boli zahrnuté aktivity na rôznych úrovniach. Prácou s verejnosťou, odborníkmi, osobami so závislosťou a závislostným správaním a s ich blízkymi sa odborníci snažili o systémový prístup pri odstraňovaní stigmy spojenej so závislosťou.
„Stigmatizácia závislých a ich blízkych často bráni v aktívnom uplatňovaní svojich práv, znižuje kvalitu ich života, znižuje motiváciu vyhľadať odbornú pomoc a zotrvať v procese liečby a zotavovania,“ skonštatovala Šoltésová.
Projekt zahŕňal tréningy pre odborníkov pomáhajúcej praxe, sociálne tréningy pre rodiny so závislým členom alebo členkou, skupinové zážitkové workshopy, odborné individuálne poradenstvo, supervízie a koučing projektového tímu, vydanie podcastov, videodokumentu, informačných letákov a diagnostických kariet a spomenutú záverečnú konferenciu.
„Naše stereotypné predstavy a predsudky, ktoré si spájame s osobami so závislosťou či závislostným správaním, nám často bránia v porozumení zo strany blízkeho okolia a poskytnutia adresnej a relevantnej pomoci zo strany odborníkov. Často len predstava, že si za to môžu sami, nás smeruje skôr k odsudzovaniu a hnevu, než skutočnému záujmu. Preto bol projekt orientovaný hlavne na zvýšenie citlivosti laickej i odbornej verejnosti v téme a na posilnenie ich kompetencií v účinnom konaní,“ dodala Šoltésová.
Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR.
Zdroj feed teraz.sk