„Ak by mohol chlieb, pečivo, zákusky, mliečne či mäsové výrobky vyrábať ktokoľvek bez nevyhnutnej kvalifikácie a praxe, k spotrebiteľom by putovali zdravie ohrozujúce potraviny. Treba si pritom uvedomiť, že takéto potraviny by sa dostávali nielen k individuálnym spotrebiteľom, ale aj do zariadení verejného stravovania – od pôrodníc, škôlok, škôl, cez reštaurácie, nemocnice až po domovy dôchodcov. Takýto hazard so zdravím slovenských spotrebiteľov a prakticky zničenie jedného z najefektívnejších európskych systémov výroby bezpečných potravín považujeme za neakceptovateľný,“ spresnil Lapšanský.
Priblížil, že zákonodarcovia poslaneckým návrhom chcú zrušiť viaceré remeselné živnosti a spraviť z nich živnosti voľné. Týka sa to aj množstva živností v oblasti výroby potravín vrátane výroby pekárskych a cukrárskych výrobkov, ale napríklad i mäsovýroby, produkcie mliečnych výrobkov či piva. Túto problematiku pritom poslanci nekomunikovali s nikým z dotknutých ani so sektorovými zväzmi, ani s komorami združujúcimi potravinárov.
Poznamenal, že Slovensko má dlhodobo jednu z najvyšších bezpečností potravín v EÚ, čo potvrdila v minulosti aj Európska komisia. Potravinové škandály sa Slovensku nevyhýbajú náhodou, súvisí to s kombináciou požiadaviek na výrobcov potravín a ich kontrolou. Výroba potravín si vyžaduje nielen hygienické podmienky, ale najmä odborné znalosti a príslušnú prax, ktoré zabezpečia ich kvalitu, bezpečnosť a zdravotnú neškodnosť.
„Ani pán Marián Viskupič, ani pani Jana Bittó Cigániková, nemajú absolútne žiadnu kvalifikáciu v oblasti potravinárstva. Nerozumieme, prečo svoj návrh najprv nekomunikovali s odborníkmi z potravinárskeho sektora, sektorovými zväzmi či potravinárskymi komorami. Svojim nekompetentným návrhom pod zásterkou zjednodušenia živnostenského podnikania nielen ohrozujú zdravie spotrebiteľa, ale prakticky likvidujú slovenské potravinárstvo. Obrátili sme sa preto v pondelok na poslancov Národnej rady SR listom, aby túto nebezpečnú legislatívu odmietli. Žiadny zákonodarca, ktorému záleží na zdraví spotrebiteľa by takýto návrh nikdy nepodporil,“ dodal Lapšanský.
SZPCC združuje výrobcov z celého Slovenska. Má viac ako 520 členov od SZČO až po veľké pekárne vo všetkých regiónoch Slovenska. Členovia zväzu zamestnávajú viac ako 12.200 pracovníkov.
Zdroj feed teraz.sk