Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Miroslava Knišová, vlani v Prešovskom kraji evidovali 391 požiarov, z toho v 38 prípadoch išlo o poľnohospodárske plochy a produkty, v deviatich o požiar lesa a 344 bolo požiarov ostatného prírodného prostredia, pri ktorých sa zranili štyria ľudia.
Podľa hasičov patria mesiace marec a apríl medzi tie, keď horí najčastejšie. „Jar je obdobie charakteristické zvýšenou pracovnou aktivitou pri odstraňovaní starých zvyškov suchej trávy, lístia, porastov a rôznych odpadkov. Tieto práce si niektorí občania „uľahčujú“ tým, že vypaľujú suchú trávu, kladú ohne v lesoch, lesných porastoch a v ich blízkosti. Nebezpečenstvo vzniku požiaru však vytvára aj odhodená neuhasená cigareta či navonok obyčajná detská hra s nebezpečnými predmetmi, ako sú zápalky či zapaľovač,“ upozorňuje OR HaZZ v Prešove.
Obracia sa preto na občanov s výzvou na aktívnu spoluprácu a rešpektovanie zákona o ochrane pred požiarmi. Zároveň vyzýva nevypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov, nefajčiť v lesoch a nezakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu.
„Spoločným úsilím pri predchádzaní vzniku požiarov v prírodnom prostredí, pri dodržiavaní všetkých zásad protipožiarnej bezpečnosti, pri činnostiach spojených so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru alebo v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je potrebné chrániť nielen lesy, ale aj životy občanov, ich zdravie a majetok,“ dodáva OR HaZZ.
Zdroj feed teraz.sk