21 C
Bratislava
nedeľa, 27 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Slovenské volejbalistky remizovali s Ukrajinou 2:2

Liptovský Ján 27. júla (TASR) - Slovenské volejbalistky remizovali v treťom prípravnom zápase s Ukrajinou v Liptovskom Jáne v nedeľu 2:2. Duel bol súčasťou...
HomeEkonomikaFinančné problémy sú druhou najčastejšou príčinou zlého spánku

Finančné problémy sú druhou najčastejšou príčinou zlého spánku

Bratislava 14. marca (TASR) – Finančné problémy sú pre viac ako štvrtinu ľudí, ktorí nespávajú dobre, druhou najčastejšou príčinou zlého spánku. Pre polovicu populácie súvisia najmä s vysokými výdavkami na život. Vyplýva to z prieskumu 365.bank, ktorý sa venoval spánku optikou financií.

Na význam a potrebu kvalitného spánku upozorňuje aj Svetový deň spánku. Táto medzinárodná iniciatíva sa každoročne uskutočňuje v piatok pred marcovou rovnodennosťou, tento rok pripadá na 14. marca.

Jedným z najčastejších stresových faktorov býva nedostatok financií. Vysoké náklady na život (54 %), nízke príjmy (41 %), ale aj nedostatočná výška úspor (20 %) či nutnosť splácať hypotéku (14 %) podľa prieskumu zhoršujú ľuďom spánok. Dobre pritom nespáva takmer štvrtina populácie.

Na kvalitu spánku môže mať vplyv aj finančná situácia. Stres z peňazí môže prispieť k nespavosti, no na druhej strane, stabilná finančná situácia vie prispieť k lepšiemu odpočinku. Z tých, ktorí spávajú dobre, má pritom 42 % vytvorenú finančnú rezervu aspoň vo výške šiestich platov,“ priblížila šéfka PR v 365.bank Linda Gáliková.

Finančnú rezervu v potrebnej výške odporúčanej odborníkmi má podľa prieskumu vytvorenú len 36 % populácie. Podobný podiel Slovákov a Sloveniek nemá dostatočnú finančnú rezervu (38 %) a zvyšná približne štvrtina nemá žiaden finančný vankúš.

Kvalita spánku sa môže zvýšiť nielen správnymi finančnými návykmi, ale aj pravidelným režimom. Podľa odborníkov by mali ľudia chodiť spať a vstávať v rovnakom čase, pričom odporúčaná doba spánku je 7 až 9 hodín.

Rovnako dôležité je vytvoriť si tiché, tmavé a vyvetrané prostredie, obmedziť kofeín a ťažké jedlá. Odporúčame dodržiavať digitálny detox, teda odpojiť sa od obrazoviek aspoň dve hodiny pred spaním. Modré svetlo z telefónov a počítačov totiž narúša produkciu melatonínu, hormónu spánku,“ priblížila psychologička Júlia Šichmanová.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno